Kadınlarla ilgili uluslararası işbirliği programları

   

Son yıllarda uluslararası teatilerin derinleşmesiyle birlikte Çin'de sayısı giderek artan kadın örgütleri, Çin kadınlarının somut sorunlarını çözüme bağlamak için uluslararası işbirliği programları ve uluslararası ileri anlayışlardan yararlanmaya başladılar. Geçen 5 yıl içerisinde Çin Ulusal Kadınlar Federasyonu çok sayıda uluslararası organla çok kanallı, çok alanlı ve çok tarzlı uluslararası programlarda işbirliği yaparak kadınların sağlıklarını iyileştirme, kadınlara okuma yazma kabiliyeti sağlama ve küçük miktarda kredi vermek gibi yöntemlerle Çinli kadın ve çocukların yaşama ve gelişme ortamlarının iyileştirilmesinde olumlu rol oynadı. Çin Ulusal Kadınlar Federasyonu, yüksek verimli ve güvenilir olmasından dolayı uluslararası işbirliği ortaklarından büyük övgüler aldı ve “en iyi işbirliği ortağı” olarak nitelendi.

Son yıllarda Çin'deki kadın örgütlerinin uluslararası alanda ilgili kadın organlarıyla yaptıkları çeşitli ve verimli uluslararası işbirliği programlardan örnekler verelim:

“Çin-Kanada Kadın Hukuku Programı” (1998). Bu, Kanada Uluslararası Gelişme Programı'nın finanse ettiği, Çin Ulusal Kadınlar Federasyonu ve Kanada Mahalle Enstitüsü tarafından ortaklaşa uygulanan bir işbirliği programıydı. Bu program, tabandaki kadınların hukuk bilinçlerini ve hukuktan yararlanma kabiliyetini ve hukukçuların toplumsal cinsiyet bilincini ve kadın örgütlerinin hukuku tanıtma ve bu konuda eğitim verme kabiliyetini yükseltmek yoluyla kadınların hak ve çıkarlarına ilişkin yasaların daha iyi şekilde uygulanmasını ve kadınların hak ve çıkarlarının korunmasını amaçlıyor. Bu programın uygulandığı yerlerde çok sayıda kadın bu program yoluyla hukuk olanağından yararlanarak hak ve çıkarlarını etkili şekilde savundu.

“Mekong Irmağı'nın ikinci bölgesinde kadın ve çocuk kaçakçılığını önleme programı”. Bu, 2002'de Uluslararası Çalışma Örgütü'nün yardım verdiği, Çin Ulusal Kadınlar Federasyonu tarafından ülkenin güneybatısındaki Yunnan eyaletinde uygulanan bir uluslararası işbirliği programıdır. Bu programı uygulayan taraflar, kadınların kültürel vasıflarını yükseltme, kadınların hukuk bilincini güçlendirme ve kaçakçılıktan koruma kabiliyetini yükseltme ve kadınlara az miktarda kredi sağlama girişimlerini birleştirerek, programın uygulandığı yerlerde kadın ticaretini önleyen bilgilerin benimsemesini ve kendi kendini geliştirmeleri için koşullar yaratılmasını sağladılar. Bu bölgelerdeki kadınların eskiden yalnızca dışarıya çıkıp elde edebileceği gelirleri elde etmesi sağlandı ve böylece kadınların aldatılması ve satılması önemli ölçüde önlendi.Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor