Houguan

   

“Zhuguan” olarak da tanımlanan Houguan, Çin'in milli çalgısı olan Guanzi temelinde geliştirilen üflemeli bir çalgıdır. Houguan başlangıçta, Çin'in Guangdong eyaletindeki seyyar satıcıların, müşterileri çağırmak için kullandığı bir aletti. 1920'li yılların sonlarında Guangdong müziği ve yerel operada kullanılmaya başlayan Houguan, daha sonra Guangdong ve Guangxi bölgelerinde yaygınlaştı.

Yapısı çok basit olan Houguan, düdük, gövde ve ağızdan oluşur. Düdük, kamış parçasından yapılır. Gövde, bambu, ahşap, plastik ve metal malzemelerinden yapılabilir. Bambudan yapılan Houguan, sesi en güzel olanıdır. Üzerinde yedi delik açılan Houguan'ın alt kısmında ince bakır parçadan yapılan ağız şeklindeki bölüm vardır. Bu bölüm, sesi şiddetlendirme ve süsleme rolü oynar.

Houguan'ın sesi, Guanzi gibi kalın ve alçaktır, burundan çıkan sese benzer.


Houguan

Çin'in etnik gruplarının orkestralarında G tona ait orta sesli ve D tona ait alçak sesli Houguan kullanılıyor. G tona ait orta sesli Houguan, 53 santim uzunluğundadır, iç çapı, 1-1.3 santimdir. Bu tür Houguan'nın ses ölçüsü (range) yalnızca bir oktava ulaşır. D tona ait alçak sesli Houguan 85 santim uzunluğundadır ve iç çapı 1.4-1.7 santim arasında değişir. Bu tür Houguan'ın ses ölçüsü dardır. 1960'li yıllarda Çinli müzik aleti yapımcıları, 18-19 delikli Houguan'ı geliştirdi. Yarım ton çalınabilen bu yeni tip Houguan'ın ses ölçüsü de ikibuçuk oktava yükseldi. Bu Houguan'ın sesi daha zengin ve dolgundur.

Örnek ezgi:"İlk bahar esintisi ve gülen yağmur"


Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor