Çin’de çevre koruma çalışmalarında kaydedilen gelişmeler

   

Çin'deki çevre koruma çalışmalarında 30 yılı aşkın süredir devam eden yoğun çabalar sayesinde dünyanın kabulünü kazanan başarılar elde edildi. Ekonomik yapısal düzenleme ve iç talepleri artırma sürecinde Çin, çevre koruma çalışmalarını gözle görülür şekilde güçlendirdi. Genel olarak Çin'deki çevre kirliliğinin ağırlaşma eğilimi ilk aşamada önlendi, bazı şehir ve bölgelerdeki çevre kalitesi belirli ölçüde düzeltildi. Bütün bunlar, Çin'in sürdürülebilir gelişme stratejisinin uygulanmasına büyük katkı yaptı.

Hükümetin çevre koruma çalışmalarına verdiği büyük önem

Çin hükümeti, 1997 yılından bu yana her yıl düzenlenen Çin Ulusal Halk Meclisi ve Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı Ulusal Komitesi yıllık toplantıları sırasında özel toplantı düzenleyerek çevre koruma çalışmalarıyla ilgili raporları dinledi ve ilgili düzenlemeleri belirledi. Çinli liderler, çevre korumanın, ülkenin güçlendirilmesini, halkın refaha ulaşmasını, ülkede istikrar sağlanmasını ve devletin çevre güvenliğini ilgilendiren önemli bir olay olduğu görüşünü ortaya koydular. Çin liderlerine göre çevre koruma çalışmaları, özü itibariyle üretici güçleri korumayı amaçlıyor; çevre korumacılığı ülkenin gelişmesiyle birleştiren kapsamlı karar mekanizması kurulup güçlendirilmeli; bütün yerel yöneticiler çevre konularına bizzat bakmalı ve bundan sorumlu olmalılar; çevre konusunda birleşik denetim güçlendirilmeli, çevre koruma çalışmalarına daha fazla yatırım yapılmalı ve vatandaşlar çevre koruma çalışmalarına katılmaya teşvik edilmeli; kirliliği ortadan kaldırma ve ekolojik ortamı koruma çalışmalarına aynı ağırlık verilmeli; başlıca şehirlerde, nehir havzalarında, bölgelerde ve deniz sahalarındaki çevre kirliliğini giderme çalışmalarına öncelik verilmelidir.

Çin'deki çevre koruma birimleri, devlet organlarında yapılan reform sürecinde güçlendirildi. Eskiden Çin İmar ve Çevre Koruma Bakanlığı'na bağlı olan Devlet Çevre Koruma Müdürlüğü, 1988'de Devlet Konseyi'ne doğrudan bağlı bir genel müdürlük haline dönüştürüldü, 1993'te müsteşarlık düzeyine, 1998'de de bakanlık düzeyine çıkarılarak Devlet Çevre Koruma Genel Müdürlüğü adını aldı.

Çevre kirliliği etkili şekilde kontrol altına alındı

Çin, son yıllarda ciddi kirliliğe yol açan 84 binden fazla küçük işletmeyi kapattı. Çevreyi kirleten 238 bin sanayi işletmesinin yüzde 90'ından fazlası da atık maddeleri devletin koyduğu standartlara uygun şekilde boşaltmaya başladı.

Devlet tarafından belirlenen pilot projelerde aşamalı sonuçlar alındı. Huaihe Nehri'nin ana kesimindeki kirlilik gözle görülür şekilde azalırken, Haihe ve Liaohe nehirlerindeki kirlilik belirli düzeyde azaldı, Taihu gölündeki su kalitesinin düşmesi eğilimi ilk etapta önlendi, Dianchi ve Chaohu göllerindeki oksijeni tüketen maddeler azaltıldı. Denetlenen bölgelerdeki sülfürdioksit boşaltımı düşerken, asit yağmurlarının kapsamı ve sıklığı belirli sınırlar içerisinde tutuldu. Beijing'deki hava kirliliğini önleme çalışmalarında gözle görülür sonuçlar elde edildi. Bohai Denizi'ndeki kirliliği önleme çalışmaları kapsamlı şekilde başlatıldı.

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor