Çin’deki önemli çokuluslu şirketler

   

Volkswagen

Almanya'nın Volkswagen Şirketi'nin Çin'deki Volkswagen (Çin) Yatırım Anonim Şirketi, son 20 yıldır Çin'in Shanghai ve Changchun kentlerinde ortak sermayeli otomobil ve yedek parça fabrikalarını kurdu ve Çin'de 100'den fazla yedek parça ikmali merkezi tesis etti.

Genel yatırım hacmi 18 milyar 900 milyon yuanı bulan Shanghai Volkswagen Şirketi şimdi Santana, Santana-2000, Polo ve Golf gibi beş büyük dizideki onlarca tip otomobili üretebiliyor. Genel yatırım hacmi 11 milyar 100 milyon yuanı bulan Çin 1. Otomobil Fabrikası-Volkswagen Şirketi şu anda Audi ve Volkswagen markalı beş dizideki Audi-A6 ve A4, Bora, Jetta, Golf otomobillerini üretebiliyor. Volkswagen Şirketi otomobil modellerinin devamlı yenilenmesi ve mükemmel hizmet sağlanması yoluyla Çin'in en büyük ortak sermayeli otomobil şirketi haline geldi ve çok sayıda Çinli tüketiciye seslenmeyi sürdürüyor.

Şu anda Çin, Volkswagen Otomobil Grubu'nun dünyadaki ikinci büyük piyasası oldu. Gelecek beş yıl içinde Volkswagen Otomobil Grubu'nun Çin piyasasına yapacağı yatırım 5 milyar euroyu aşacaktır.

Boeing

Boeing Şirketi'nin Çin'le kurduğu dostane işbirliği 1972 yılında başladı. Boeing Şirketi Çin'de uçuş, tamir ve idare gibi alanlarda geniş eğitim yaptı ve Boeing uçaklarının işletilmesini güvence altına aldı. Bunun yanı sıra Boeing, Çin'in havalimanlarında temsilcilikler ile lojistik ve teknolojik destek sistemini kurdu ve Çin sivil havacılığı kuruluşlarının hava ulaşımı idaresi ve uçuş güvenliği düzeyini yükseltmek için yardım sağladı.

Bundan başka, Boeing Şirketi de Çin uçak üretiminde geniş işbirliği yaptı ve birleşik maddelerin üretilmesi, uçakların düzeltilmesi ve tamiri ile yedek parçaların ikmali için yeni ortak sermayeli işletme kurdu.

Şimdi dünya çapında hizmette bulunan 3300 Boeing uçağının önemli parçaları ve takımları Çin'de üretildiler.

Nokia

1950'li yıllarda Nokia Çin ile ticaret ilişkisi kurdu. 1985 yılında Nokia'nın Çin'deki ilk şubesi Beijing'de açıldı. Çin'deki ilk gelişme dönemleri buradan başladı. 1990'lı yılların ortasında Nokia Çin'de ortak sermayeli işletmelerin kurulması yoluyla ürünlerinin yerli üretimini gerçekleştirdi ve Çin'i Nokia'nın dünyadaki önemli üretim merkezi olarak gittikçe geliştirdi. 21. yüzyıla girilmesinden sonra Nokia, Çin ile en yeni haberleşme teknolojisi alanında yoğun işbirliği yaparak Çin bilişim sektörünün gelişmesine derin şekilde katıldı ve Çin'i Nokia'nın dünyadaki yetenekli elemanlar merkezi olarak geliştirmeye çalıştı.

Nokia Çin'de iki global araştırma merkezi kurdu ve Çin'in çeşitli yerlerinde şubeler açtı. 4500 Çinli personel Nokia'da çalışıyor. Nokia Şirketi'nin önemli üretimi Çin'de gerçekleştirildi. Bunların arasında Nokia'nın en yeni mobil telefonu, merkez santrali, merkez santralinin kontrol cihazı, mobil santrali, bağlanım donatım, dijital santral donatımı ve dijital multimedia ürünleri sayılabilir.

Microsoft

Microsoft 1992 yılında Çin'e geldikten sonra büyük miktardaki yatırımla Çin'de Microsoft Çin Araştırma ve Kalkınma Merkezi, Microsoft Asya Araştırma Akademisi ve Microsoft Global Teknoloji Merkezi gibi dünya düzeyindeki üç büyük kalkınma, bilimsel araştırma ve teknoloji desteği kuruluşunu ardı ardına kurdu ve Microsoft-Çin Şirketi'nin yurtdışındaki en kapsamlı fonksiyona sahip olan şirket olmasını sağladı.

Şimdiye kadar Microsoft Çin'de iki ortak sermayeli bilgisayar programı işletmesini faaliyete geçirdi. Microsoft 19 milyon yuan yatırımla Stong Grubu ve Zhongguan Cun Bilim ve Teknoloji Gelişmesi Ortaklık Anonim Şirketi ile Zhongguan Cun Program Anonim Şirketi'ni ve Shanghai Birleşik Yatırım Anonim Şirketi ile ortak yatırımla Shanghai Weichuan Program Anonim Şirketi'ni kurdu. Bunlardan başka, Microsoft Shanghai Ulaşım Üniversitesi, Shanghai Birleşik Yatırım Anonim Şirketi ve Shanghai Pudong Program Parkı Anonim Şirketi ile ortak yatırımla Shanghai Ulaşım Üniversitesi Program Enstitüsü'nü ve Shanghai Ulaşım Üniversitesi Program Eğitimi ve Bilim Hizmeti Anonim Şirketi'ni kurdu. Microsoft buralara toplam 4 milyon dolar yatırım yaptı. Bu miktar toplam yatırımın yüzde 10'u oldu.

Microsoft dünyada beğenilen Xbox'un üretimini Çin'e trasfer etti. Microsoft müteahhitlik biçimiyle Çin'in Guangdong eyaletinde “bilgisayar faresi” gibi ürünler imal edildi. Verilen yıllık genel müteahhitlik hacmi 100 milyon ABD dolarını buldu.Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor