Tsinghua Üniversitesi

   

Tsinghua Üniversitesi

Çin'in başkenti Beijing'de bulunan Tsinghua Üniversitesi, fen ve mühendislik bilimleri dallarıyla tanınan akademik nitelikte ve kapsamlı bir devlet üniversitesidir. 100 yıla yakın bir geçmişe sahip olan Tsinghua Üniversitesi, şu an Çin'deki üst düzey kalifiye insan yetiştiren en önemli eğitim kurumlarından biridir.

Tsinghua Üniversitesi'ne bağlı Fen Bilimleri Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, İnşaat Mühendisliği ve Hidrolojik Mühendisliği Fakültesi, Makine Mühendisliği Fakültesi, Bilişim Bilimi ve Teknolojisi Fakültesi, Sosyoloji ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Ekonomi Yönetimi Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Kamu Yönetimi Fakültesi de dahil 11 fakülte ve 44 bölüm bulunuyor. Tsinghua Üniversitesi mimarlık, bilgisayar, otomobil ve yüksek enerji fiziği gibi bilim dallarında Çin'de yüksek saygınlığa sahiptir. Son 20 yılda Tsinghua Üniversitesi'nin, kapsamlı bir üniversiteye dönüştürülmesi için kapsamına Çince, basın ve yayın gibi sosyal bilimler ile ilgili bilim dalları eklendi ve bir tıp fakültesi oluşturulması çalışmaları sürdürülüyor.

Tsinghua Üniversitesi'de 7100 öğretim personeli, 12 binden fazlası lisans öğrencisi ve 10 bin kadarı lisansüstü ve doktora öğrencisi olmak üzere toplam 20 bini aşkın öğrenci bulunuyor. Her geçen gün daha çok sayıda yabancı öğrenci Tsinghua Üniversitesi'ni tercih ediyor.

Tsinghua Üniversitesi, yüksek akademik seviye ve kaliteli öğretim seviyesiyle sadece Çin'de değil, dünyada da ün kazanmıştır. Tsinghua Üniversitesi ile ilgili daha çok bilgi almak istiyorsanız, aşağıdaki web sitesini ziyaret edebilirsiniz: http://www.tsinghua.edu.cn

Tsinghua Üniversitesi


Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor