Çin’in güneyindeki toprak evler

   

Toprak evler, Çin'in güneyinde yer alan Fujian eyaletinin güneybatısındaki Kejia köylerinde sık sık görülen, iskeleti tahta, duvarları da toprak olan evlerdir, “Kejia evleri” olarak da bilinirler.

Geleneksel toprak evler, yuvarlak, kare, dikdörtgen, yarım yuvarlak, oval, beş köşeli ve sekiz köşeli olmak üzere değişik türlere ayrılır. Yuvarlak toprak evler, Kejialıların kendilerini savunmak için kurdukları evlerdir. Dış duvarı bir metreden kalın topraktan yapılır. Bir evin genellikle tek duvarı vardır. Ancak iki, üç, hatta üçten fazla sıra duvarı olan evlere de rastlanır. Evlerin yüksekliği, iki kattan dört kata kadar değişir, ancak en çok görülen üç katlı evlerdir. Binaların ortasında bir avlu ve bir su kuyusu olur. Tüm evin tek bir ana giriş kapısı vardır. Evin zemin katı, mutfak ve yemek salonu olarak kullanılır ve penceresizdir. İkinci kat tahıl ve tarım aletlerinin konulduğu depodur ve genellikle penceresizdir. Üçüncü kat ve daha yüksek katlarda ise yatak odaları bulunur. Bina içindeki koridorlar, ortak kullanılır. Binadaki bütün pencereler, koridora bakar.


Çin’in güneyindeki toprak evler

Çin’in güneyindeki toprak evler

Bir toprak evde genelde aynı soydan gelen birçok aile birlikte oturur. Bu evler, soy, kan bağı, ahlak gibi kavramların bölge insanları arasında yerleşmesinde önemli rol oynamıştı.


Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor