Çinliler, kendilerine neden “Ejderhanın torunları” derler?

   

Çinlilerin kendilerini “Ejderhanın torunları” olarak adlandırmaları, tarihteki totem ve efsanelerden kaynaklanıyor.

Efsanelere göre, Çin milletinin atalarından Huang Di, Çin'i bütünleştirmeden önce “ayı”yı aşiretinin totemi olarak kabul etmiş. Huang Di, Çin'deki bütün kabileleri birleştirdikten sonra kendisine teslim olan aşiretlerin gönüllerini almak için “ayı” yerine “ejderha”yı yeni totem olarak kabul etmiş. Ejderha totemi, ayı toteminin başı ve yılan toteminin vücudundan oluşmuş. Aslında ejderha totemi, Huang Di'nin baba ailesi ve anne ailesinin totemlerinin birleştirilmiş haliymiş. Ejderhanın tuhaf görünüşü, Çin milletinin gelişmesini ve farklı etnik gruplar arasındaki kaynaşma sürecini yansıtıyor.

Huang Di tarafından belirlenen ejderha imajı daha sonra çeşitli resimlerde görülmeye başladı ve yazıya dönüştü. Yinxu kalıntılarından çıkarılan Jiaguwen yazılarındaki ejderha kelimesi, antik çağlara ait seramik parçalarında görülen ejderha motifleri, bunun örnekleridir.

Ejderhanın Çin milletinin atalarının totemi olmasından sonra Çin milliyetiyle ejderha arasında yakın bağ oluştu, ejderhayla ilgili birçok da efsane ortaya çıktı. Örneğin, Çin milletinin diğer atası Yan Di'nin Deng adlı kız ile gökteki ilahi ejderhanın çocuğu, Huangdi'nin Fubao adlı kız ile Beidou ejderhasının çocuğu, ondan sonra Çinlilere liderlik eden Yao'nun Qin Du adlı kız ile “Kızıl Ejderha”nın oğlu olduğu söyleniyor. Çin milliyetinin ataları “ejderhanın çocukları” olduklarına göre, Çinliler de doğal olarak “ejderhanın torunları” olarak kabul ediliyor.


Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor