Bitkiler ve dağılımı

   

Çin dünyada bitki kaynaklarının en zengin olduğu ülkelerden biridir. Toplam 30 binden fazla çeşit bitkiye sahip olan Çin dünyada bitkilerin en zengin olduğu Malezya ve Brezilya'dan sonra dünyada üçüncü sırada yer almaktadır. Çin'de yosun bitkileri 106 familyaya ayrılır ve dünyanın yosun familyalarının yüzde 70'ini oluşturuyor. Pteridopihyte bitkileri 52 familya ve 2.6 bin tür olup, dünyanın aynı familyalarının yüzde 80'ini ve türlerinin yüzde 26'sını oluşturuyor. Çin'de 8 bin tür tahta gövdeli bitki vardır. Bu arada, uzun gövdeli ağaç türlerinin sayısı 2 bin civarında. Dünyada toplam 12 familya, 71 cins ve 750 tür kabuksuz tohumlu bitki, Çin'de ise toplam 11 familya 34 cins ve 240'tan fazla kabuksuz tohumlu bitki türü vardır. Kozalaklı ağaçların toplam türü dünyanın aynı tür bitkilerinin yüzde 37.8'ini oluşturur. Kabuklu tohumlu bitkiler dünyanın aynı familyasının yüzde 54'ünü ve cinslerinin yüzde 24'ünü oluşturmaktadır.

Kuzey yarımkürenin soğuk, ılıman ve tropikal bölgelerindeki başlıca bitkilerin hemen hemen hepsi Çin'de görülebilir. Çin su ladini, su çamı, akçam, çam ağacı, altın para çamı, Taiwan çamı, Fujian selvi ağacı, dove ağacı, duzhong ağacı ve mutluluk ağacı Çin'e has ağaçlardır. Çin su ladini yüksek gövdeli bir ağaç türüdür, dünyanın eski, nadir ve değerli bitkisi olarak bilinir. Altın para çamı Yangtze Nehri havzalarının dağlık bölgelerinde yetişir. Kısa dallarındaki yapraklar altın paralara benzer. Bahar ve yaz mevsimlerinde koyu yeşil olan yapraklar, sonbaharda ise sarıya dönüşür. Bu ağaç, dünyanın beş değerli bahçe ağacından biridir. Çin'in 2 binden fazla tür yemeklik bitkisi ve 3 binden fazla tür ilaç amaçlı bitkisi vardır. Changbai Dağı'ndaki adamotu, Tibet'teki honghua, Ningxia'daki gouqi ve Yunnan ve Guizhou'ndaki sanqi gibi bitkiler değerli Çin ilaçlarının ana malzemesidir. Çiçekli bitki türleri çoktur. “Çiçeklerin Kralı” olarak adlandırılan şakayık çiçeği Çin'e özgü bir çiçektir. Çiçekleri büyük ve rengârenk olan şakayık çiçeği Çin'in “devlet çiçekleri”nden biri olarak seçildi.

Bitkiler ve dağılımı

Çin'in ormanları iklim kuşaklarına göre kuzeyden güneye kadar, soğuk-ılıman bölgelerde kozalaklı ormanlar; ılıman bölgede kozalaklı ve geniş yapraklı karışık ormanlar; sıcak-ılıman bölgede yaprak döken ve kozalaklı ormanlar; astropikal bölgede yeşil geniş yapraklı ve kozalaklı ormanlar; tropikal bölgede sezon yağmur ormanları ve yağmur ormanları olarak bölünür. Bu arada astropikal ormanlar, çeşitliliği ve taşıdığı önem bakımından dünyanın aynı kuşağındaki diğer bölgelerin çok üstündedir.

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor