Çin’de öğrenim gören yabancı öğrencilerin durumu

   

Son yıllarda, Çin ekonomisinin hızla gelişmesi ve uluslararası konumunun günden güne yükselmesiyle birlikte öğrenim görmek için Çin'e gelen yabancı öğrencilerin sayısı da arttı. Şu anda Çin'deki yabancı öğrencilerin sayısı 77 bine ulaştı ve bunların yüzde 90'dan fazlası kendi paralarıyla eğitim görüyorlar. Bu öğrenciler başta Kore Cumhuriyeti, Japonya, ABD, Vietnam, Endonezya, Tayland, Almanya, Rusya, Nepal, Fransa, Avustralya ve Malezya olmak üzere 170'ten fazla ülke ve bölgeden geliyorlar.

Yabancı öğrenciler Çin'de ağırlı olarak Çince, Çin kültürü, Çin tarihi ve Çin tıbbı gibi Çin'e özgü branşları tercih ediyorlar. Ancak son yıllarda hukuk, finans ve ekonomi, muhasebecilik, fen ve mühendislik bilimleri ile ilgili branşları seçenler de oldu.

Çin hükümeti, daha çok yabancı öğrenci çekmek için birçok önlem alıyor. Bu önlemler arasında yabancı öğrencilerin okul dışında yerel halkın oturduğu evleri kiralamalarına izin verilmesi ile Çince seviyesi yüksek olmayan yabancı öğrenciler için lisansüstü aşamadaki derslerin İngilizce ve Çince verilmesi bulunuyor.

Kesin olmayan istatistiklere göre, Çin Halk Cumhuriyeti'nin kurulmasından bu yana geçen süre içinde, 170 ülke ve bölgeden gelen 630 binden fazla yabancı öğrenci Çin'de öğrenim gördü. Bu öğrenciler, ülkelerinin inşası ve gelişmesinde ve Çin ile olan temas ve işbirliğinin ilerletilmesi için önemli rol oynuyorlar.


Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor