Shenyang İmparatorluk Sarayı

   

Çin'in kuzeydoğusunda bulunan Shenyang İmparatorluk Sarayı mevcut olan saray yapıları arasında boyutları ve korunma durumu bakımından Beijing'deki Yasak Kent'den sonra ikinci sırada yer alıyor. Çin'in kuzeydoğusunda yer alan Liaoning eyaletinin merkezi Shenyang kentinde bulunan Shengyang İmparatorluk Sarayı, Çin'deki son hanedan olan Qing Hanedanı'nın (1616-1911) ilk sarayıdır.

17. yüzyılın başında Çin'in kuzeydoğusunda göçebe yaşam sürdüren Mançu milliyeti Houjin İmparatorluğu'nu kurdu. Houjin İmparatorluğu'nun ilk imparatoru Nurhachi, Shenyang'ı başkent olarak seçti ve orada saray yaptırdı. Nurhachi öldükten sonra oğlu Huangtaiji tahta geçti, imparatorluğun adını “Qing” olarak değiştirdi ve sarayın inşasını tamamlattı. Qing hanedanının ilk iki imparatoru da Shenyang Sarayı'nda tahta geçmişti. Daha sonra Qing Zhongyuan'a girerek Ming hanedanını devirdi, Çin'in yeni merkezi oldu ve Beijing'de yeni başkent kurdu.

Shenyang İmparatorluk Sarayı  Shenyang İmparatorluk Sarayı

60 bin metrekare genişlikteki Shenyang İmparatorluk Sarayı'nda 70'den fazla yapı ve 300'ü aşkın oda bulunuyor. Saray orta, doğu ve batı olmak üzere üç bölümden oluşuyor. Doğu bölümündeki ana yapı imparatorun çalıştığı ve büyük törenlerin yapıldığı Dazheng Salonu'dur. Dazheng Salonu'nun iki yanında beşer küçük salon yer alıyor ve içinde imparatorluğun 10 önemli veziri çalışıyordı. Bu 10 salon kulübe şeklindedir ve çadırı simgeliyor.

Shenyang İmparatorluk Sarayı'nda Mançu milliyetine özgü birçok örf ve adetin izlerine rastlamak da mümkün. Örneğin sarayın orta bölümündeki Qingning Sarayı'nın önünde, tepesinde bir tabak bulunan yedi metreye yakın bir tahta parçası vardır. Tabağa, Nurhachi'yi düşmanlarından kurtardığına inanılan karga için hazırlanan yemekler konuluyordu.

Bunun yanı sıra sarayda Mançu milliyetine özgü kültürlere de çok rastlanıyor. Örneğin yatak odalarının bulunduğu bölüm sarayın esas bölümünden yüksektir.

İnşasına 1625 yılında başlanan saray 10 yılda tamamlandı. Daha sonra Kangxi, Yongzheng ve Qianlong olmak üzere Qing Hanedanı'nın üç imparatoru da saraya onarım yaptırdı ya da yeni bölümler ekletti. Shengyang İmparatorluk Sarayı böylece, Han, Mançu, Moğol, Hui ve Tibet milliyetlerinin mimari özelliklerini taşıyan bir saray haline geldi.Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor