Longmen Taş Mağaraları

   

Longmen Taş Mağaraları, Çin'in ortasındaki Henan eyaletinin Luoyang şehrinin 12.5 kilometre güneyindeki Longmen Vadisi'nin iki tepesinin yokuşlarında bulunuyor. Burada, karşılıklı bakan iki tepenin arasından Yihe Irmağı geçer. Uzaktan bakıldığında görünüm bir kapıyı andırır. Bu nedenle burası “Yi Kapısı” olarak adlandırılır. Tang hanedanı döneminden sonra, buranın adı “ejderha kapısı” anlamına gelen Longmen olarak değiştirildi. Bölgede, yemyeşil ağaçlarla kaplı dağlar bulunur ve tertemiz sular akar. Ayrıca iklimi çok uygun olduğundan, kültürlü insanların ve şairlerin gezmek için özellikle tercih ettikleri bir yer haline gelmiştir.

Longmen Taş Mağaraları

Longmen Taş Mağaraları, Gansu eyaletindeki Mogao mağaraları, Shanxi eyaletinin Datong kentindekiYungang mağaralarıyla birlikte, “Çin'in taş heykel sanatının üç hazinesi” olarak adlandırılır. Yapımı, Kuzey Wei hanedanı Xiaowendi döneminde başlayan ve toplam 400 yılı aşkın sürede tamamlanan Longmen Taş Mağaraları, 1500 yıllık geçmişe sahiptir. Güneyden kuzeye yaklaşık 1 kilometre boyunca uzanan Longmen Taş Mağaraları topluluğunda 1300'den fazla mağara, Buda heykellerinin konulduğu 2345 hücre, 3600 tablet, 50'den fazla pagoda ve 97 bin Buda heykeli bulunmaktadır. Binyangzhong Mağarası, Fengxian Pagodası ve Guyang Mağarası, Longmen mağaralar topluluğunun simge eserleridir.

24 yıl süreyle oyulan Binyangzhong Mağarası, Kuzey Wei hanedanı döneminin (386-512) taş mağara sanatının bir örneğidir. Mağarada yüz ifadesi çok doğal olan Sakyamuni heykeli başta olmak üzere 11 büyük Buda heykeli bulunur. Sakyamuni heykeli, Kuzey Wei hanedanı orta döneminin taş heykel sanatının temsili eseri olarak kabul ediliyor. Sakyamuni heykelinin önünde iki taş aslan heykeli oyulmuştur. İki yanında birer rahibe ve ayakta durum Buda vardır. Güler yüzlü Budalar, yumuşak ve dürüst görülür. Mağaralarda rahibeleri “ders dinlerken” gösteren oyma eser, canlı gibi görünür.

Longmen Taş Mağaraları

Longmen'de en büyük mağara olan Fengxian Tapınağı, Çin tarihinde hüküm süren Tang hanedan dönemindeki (M.S 618-904) heykel sanatı tarzını temsil eder. Uzunluğu ve genişliği 30 metreyi geçen Fengxian Tapınağı'ndaki Lushena heykelinin, mükemmel bir eser olduğu söylenebilir. Yaklaşık 17 metre yüksekliğinde bulunan ve biraz şişman olarak görülen Lushena heykelinin gözleri, sanki her an buraya dua için gelenlere bakıyor gibidir. Bu, ziyaretçileri yürekten etkileyerek, sanatın etkileyici gücünü gösterir.

Guyang Mağarası, Longmen taş mağaraları arasında en once oyulan ve en zengin içerikli olan mağaradır. Guyang mağarasında birçok Buda heykelin konduğu hücreler bulunur. Bu hücrelerle ilgili bilgiler kayıtlanmıştır. Örneğin, heykelleri yapanların adları, heykellerin yapıldığı tarih ve özel nedenler, Kuzey Wei hanedanı döneminin el yazısıyla not düşülmüştür, ve bu eserler oyma sanatının araştırılması için değerli malzemeler sağlar. Çin'in el yazısı tarihinde kilometretaşı olarak adlandırılan “20 Longmen eseri”nin çoğunluğu burada toplanır. “20 Longmen eseri”, Kuzey Wei hanedanı döneminin taş tabletlerini temsil eder. Tablet üzerinde düzgün ve güçlü olarak görünen el yazıları, tarihi örnekler olarak kabul görür.

Longmen taş mağaralarında din, güzel sanatlar, el yazısı, müzik, giysi, süs eşyası, tıp, ilaç, inşaat ve ulaşımı konu alan birçok kitap ve eşya korunmuştur. Bu nedenle, Longmen taş mağaraları topluluğu, büyük çaplı bir taş heykel sanat müzesi niteliğindedir.

Longmen taş mağaraları topluluğu, 30 Kasım 2000'de "Dünya Mirasları Listesi"ne alındı. Dünya Mirasları Komitesi, Longmen konusunda şu değerlendirmeyi yaptı: "Longmen taş mağaralarındaki eserler, Çin tarihinde hüküm süren Kuzey Wei hanedanı son döneminden Tang hanedanı dönemine kadar süre içinde (493-907) en büyük çaplı ve örnek heykel sanatı örnekleridir. Budizm'i konu alan bu eserler, Çin'in taş heykel sanatının en yüksek seviyesini temsil ediyor."


Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor