Tibet Budizm tapınağı: Yonghe Sarayı

   

Çin'in başkenti Beijing'de birçok tarihi yapı yer alıyor, ancak Han, Mançu, Moğol ve Tibet milliyetlerin özelliklerini bir arada bulunduran yalnızca bir yapı var, o da Yonghe Sarayı.

Tibet Budizm tapınağı: Yonghe Sarayı

Yonghe Sarayı dünyaca ünlü bir Tibet Budizm tapınağıdır. 60 bin metrekare genişliğinde kurulan Yonghe Sarayı'nda bini aşkın oda bulunuyor. Saray, Çin'in son hanedanı olan Qing hanedanının ikinci imparatoru Kangxi'nin 1694 yılında dördüncü oğlu Yinzhen için yaptırdığı bir konuttu. 1723 yılında Yinzhen, Qing hanedanının üçüncü imparatoru olunca Yazlık Saray'a yerleşti ve Yonghe Sarayı'nın yarısını yine konutu olarak kullandı, yarısını da dönemin Laması'na hediye ederek, tapınağa dönüştürdü.

Yonghe Sarayı'nda çok sayıda değerli tarihi eser bulunuyor, ancak bunlardan üçü paha biçilmez değerde.

Bunlardan ilki Falun Salonu'ndaki 500 Luohan Dağı'dır. Dört metre yüksekliğinde ve üç metre genişliğindeki bu dağ, gül ağacından oyularak yapıldı. Bu tahta oymasında minyatür çam ağaçları, pagodalar, kulübeler, köprüler arasında 500 adet Luohan (Budizm'deki ermiş kişi) heykelcikleri bulunuyor. Birbirine hiç benzemeyen bu Luohan heykelcikleri, birer oyma şaheseri olarak kabul ediliyor.

İkincisi de Wanfuge binasındaki Mile Buda'nın heykelidir. Wanfuge, Yonghe Sarayı içindeki en yüksek ve büyük bina olma özelliğini de taşıyor. Yüksekliği 30 metreyi aşan bu bina tamamen ahşaptan yapıldı. Dışardan bakıldığında üç katlı olan bu bina aslında tek katlı bir yapıdır ve içinde dünyaca ünlü beyaz gül ağacından yapılmış olan bir Mile Buda heykeli durmaktadır.

Yüksekliği 26 metre olan bu heykelin sekiz metresi yer altında. Çapı sekiz metre ve ağırlığı da 100 tonu bulan bu heykel dünya çapında en büyük yekpare tahta oyması olarak biliniyor.

Üçüncüsü de Zhaofuolou binasındaki bronz Buda heykelidir.

1981 yılında turistlere açılan Yongha Sarayı her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turist ve budist tarafından geziliyor.


Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor