Çinli Kadınların Sosyal Faaliyetlere Katılımı

   

Çin'in ekonomik ve toplumsal gelişmesiyle birlikte Çinli kadınlar sosyal faaliyetlere katılımı sürekli artırıyor.

Çinli kadınların ülkenin batı kesimini kalkındırma stratejisi çerçevesinde faal şekilde “Batı kesiminde güzel aile bahçesi kuralım” etkinliklerinde bulunarak, “sevgileri batı kesimine bağlama ve annelik sevgisini ortaklaşa paylaşma” kampanyası açmaları sonucu toplanan 200 milyon yuan (25 milyon ABD doları) ile su depoları kuruldu ve böylece batı kesimindeki 780 bin kişinin su sıkıntısının çözümüne yardım edildi. Çin Ulusal Kadınlar Federasyonu, giriştikleri “Kadın, ev bahçesi, çevre” konulu etkinliklerde “8 Mart (8 Mart Uluslararası Kadınlar Günü'nden geliyor) yeşillik projesi”nin var güçle uygulanmasından dolayı, Birleşmiş Milletler Çevre ve Gelişme Programı'ndan “Global 500 seçkin örgüt” unvanını kazandı.

“Ahlaki yapıyla ilgili vatandaşlık uygulamalarının ana hatları” çerçevesinde “Çinli küçük vatandaşların ahlaki yapılanması planı” hayata geçirilerek gençler ve çocuklar arasında yurtseverlik ve kitap okuma etkinlikleri başlatıldı ve bu etkinliklere 100 milyon çocuk coşkuyla katıldı. Böylece çocuklarda iyi ahlaki anlayış ve davranışların oluşturulması hızlandırıldı.

Ağırlık noktası ailedeki eğitim anlayışının yenilenmesi olan aile eğitimi çalışmaları derinleştirildi, kaliteli doğum, iyi yetiştirme ve eğitim bilgileri yaygınlaştırıldı, İlgili kuruluşlarla birlikte 300 bin anne-baba okulu kuruldu, Aile Eğitim Dernekleri ilçelerin (kent ve özel bölge) yüzde 70'inde bulunuyor ve bu dernekler anne ve babalara aile eğitimi seviyelerini yükseltmede yardımcı oldu.

“İlkbahar tomurcuk planı”, “Uğur ve sağlık planı” ve “Çin çocuklarına yönelik yardım günü” gibi büyük çaplı sosyal hizmet etkinlikleri yurtiçinden ve dışından destek aldı, bu etkinliklerde toplam 300 milyon yuan (37.5 milyon Amerikan doları) toplandı ve bu etkinlikler yoksul bölgelerdeki çocukların yaşama ve gelişme durumunun iyileşmesine katkı yaptı.

“Beş İyilik Uygarlık Ailesi” kurulması ile ilgili etkinlikler başlatıldı. Aile, Kadınlar Federasyonu'nun geleneksel çalışma alanıdır. Kadın dernekleri daha 1950'li yıllarda “5 İyilik Uygarlık Ailesi”nin seçilmesi kampanyası başlatmıştı. 1999 yılının sonuna kadar tüm Çin'de ödüllendirilen eyalet düzeyinin üstündeki “5 İyilik Uygarlık Aileleri”nin sayısı 30 bine yaklaştı. Seçilen ailelerle ilgili bilgiler, basında yer almanın yanı sıra, bazıları çeşitli sanatsal yöntemlerle kentlerde ve kırsal bölgelerde tanıtıldı. Ailelerin değişen modern topluma uymasına yardım etmek ve uygar, sağlıklı ve bilimsel yaşam tarzları edinmelerini sağlamak için ülke çapındaki kadın örgütleri renkli aile kültürel etkinlikleri düzenlediler, ailenin üyelerine doğru dünya görüşü, yaşam görüşü ve değerler oluşturmalarında yardımcı oldular. Bununla birlikte çeşitli kademelerdeki kadın örgütleri aileler arası kültür ve sanat şenlikleri ile spor oyunları gibi etkinlikler düzenlemek yoluyla ailelerde uyumlu ve huzurlu bir havanın yaratılmasına yardım ettiler. Aileler arası hattatlık, resim ve el sanatı eşyaları sergilerini kapsayan sanatsal faaliyetler ve ev dekorasyonu, mutfak sanatı, dikiş, kişisel süsleme ve model işleri gibi aile yönetimi etkinlikleri insanlarda sağlıklı ve keyifli bir yaşam isteğini harekete geçirdi.

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor