Çin azınlık etnik gruplarının Bahar Bayramı kutlama gelenekleri

   

Bahar Bayramı, Çin'in 56 milliyetinin ortak bayramıdır. Han milliyetinden başka birçok azınlık etnik grubu da kendine özgü kutlama şekilleriyle bu geleneksel bayramı kutlar.

Li milliyeti (Asıl olarak Çin'in güneyindeki Hainan eyaletinde yaşıyorlar):

Yıl sonu gecesinde ailece sofra etrafında oturularak şarap içerler, lezzetli yemekleri yerler ve yemek sırasında yeni yılı kutlayan şarkılar söylerler. Yeni yılın ilk ayının 1. veya 2. gününde insanlar beraber ava çıkarlar. Avlanan hayvanların yarısı avları ilk vuran avcıya verilir, kalan yarısı avcılar arasında paylaşılır, gebe kadınlar ise avlardan iki misli pay alabilir.

Yi milliyeti (Asıl olarak Çin'in güneybatısındaki Sichuan eyaletinde yaşıyorlar):

Bahar Bayramı sırasında Yiler kolektif olarak “Axitiaoyue dansı”yla bayramı kutlarlar. Bazı köylerde bir yılın yorgunluğunu almak için kadınlara yeni yılın ilk gününde tatil verilir ve ev işlerini erkekler yapar.

Miao milliyeti (Asıl olarak Çin'in Hubei ve Guizhou eyaletlerinde yaşıyorlar):

Miaolar Bahar Bayramını “Kejia yılı” olarak adlandırır ve gelecek yılda güzel iklim ve bereketli yıl dilemek için her aile domuz ya da koyun gibi kurbanlar keserler. Bunun yanı sıra, Miaolar “Bahar şarkısı” da söylerler. Bu şarkı, Miaoların bahara olan özlemlerini ve sevgilerini ifade etmektedir.

Man milliyeti (Asıl olarak Çin'in kuzeydoğusundaki Heilongjiang, Jilin ve Liaoning eyaletleriyle Beijing ve Hebei eyaleti yöresinde yaşıyorlar):

Manlar Bahar Bayramı'nı yıl sonu gecesi ve yeni yılın ilk günü iki kez kutlarlar. Bahar Bayramı'ndan önce at ve deve yarışmaları da düzenlenir.

Dong milliyeti (asıl olarak Çin'in güneybatısındaki Guizhou eyaleti yöresinde yaşıyorlar):

Donglar yeni yılın ilk sabahı havuzdan birkaç sazan balığı avlayarak sofraya koyarlar. Bu, yeni yılın uğurlu ve zengin olması dileğidir (Çincede zenginlik ile balık eşseslidir).

Zhuang milliyeti (Asıl olarak Çin'in güneybatısındaki Guangxi Zhuang Özerk Bölgesi'nde yaşıyorlar):

Zhuanglar yıl sonu akşamı erken bir saatte yılbaşı günü için yemeklerini hazırlarlar. Zhuanglar bu yemeklere “Yanian yemeği” derler. Bu, gelecek yılın bereketli ve mutlu geçmesini arzulamak anlamına gelir.

Qiang milliyeti (Asıl olarak Çin'in güneybatısındaki Sichuan eyaletinde yaşıyorlar):

Bahar Bayramı sırasında Qianglar evlerinde sığır ve koyun gibi kurbanlarla atalarını saygıyla anarlar. Bunun yanı sıra, yıl sonu gecesinde aile fertleri içinde şarap bulunan bir kavanoz etrafında oturarak, ailenin en büyüğünün başkanlığında bir metre uzunluğunda bir boruyla soldan sağa sırasıyla kavanozdaki pirinç şarabını içerler.

Shui milliyeti (asıl olarak Çin'in güneybatısındaki Guizhou eyaletinde yaşıyorlar):

Bahar Bayramı sırasında Shui milliyetinden çocuklar kapıdan kapıya dolaşarak büyüklerden şeker isterler. Kim fazla şeker alırsa en mutlu, gelecekte akıllı ve sağlıklı olacak çocuk sayılır.

Bai milliyeti (Asıl olarak Çin'in güneybatısındaki Yunnan eyaletinde yaşıyorlar):

Bailer yediden yetmişe kadar yeni yılın ilk günü sabahı ilk yemek olarak şekerli patlatılmış pirinç suyunu içerler. Bu, tüm ailenin yeni yılda bal gibi tatlı hayat sürmesi dileğini simgeler.

Kore milliyeti (Asıl olarak Çin'in kuzeydoğusundaki Jilin eyaletinde yaşıyorlar):

Kore milliyetinin gelenekleri, her ailenin bahar beyitlerini değişik yerlere yapıştırarak çeşit çeşit lezzetli yemekleri pişirmesi ve aşure gibi çeşitli tahıldan yapılan “Babaofan”ı yemesidir. Yeni yılın ilk günü sabaha karşı insanlar bayramlık kıyafetlerle büyükleri ziyaret ederler.

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor