Jingxing Savaşı

   

Çin tarihindeki ilk güçlü ve bütünleşmiş feodal devlet Qin hanedanı M.Ö 206 yılında devrildi ve Çin yeni bir döneme girdi. Zamanında Xichu kralı Xiang Yu ve Han kralı Liu Bang, iki yeni askeri grup oluşturarak yeni bir hanedan kurabilmek için aralarında sürekli savaşıyorlardı. Beş yıl devam eden bu savaşlardan biri de Han generali Han Xing'in komutasındaki “Jingxing savaşı”ydı ve bu savaşla Han Xin, Çin askeri tarihine imza atmış oldu.

M.Ö 204 yılının Ekim ayında Han Xin, 10 bini aşkın yeni askerle uzun bir yol kat ederek Taihang Dağı'nı aşarak Xichu kralı Xiang Yu'ye bağlı Zhao devletine saldırmaya gidiyordu. Zhao kralı Xie ve başkomutanı Chen Yu, 200 bin askeri Taihang Dağı'nın dar ve tehlikeli bölgelerinden biri olan Jingxing ağzında konuşlandırarak Han Xin'i bekliyorlardı.

Zhao ordusunun danışmanı Li Zuoche başkomutanı Che Yu'ye orduyu ikiye bölme, bir kısmının Jingxing'de Han Xin'i karşılamak, diğer kısmının Han Xin ordusunun arkasına geçip Han ordusunun lojistiğini kesmek için kullanması önerisinde bulundu. Ancak bu öneri Che Yu tarafından reddedildi.

Çatışan iki taraf arasındaki güç farkını iyi bilen Han Xin, doğrudan saldırıya geçmesi durumunda Han ordusunun mutlaka yenileceğini düşünerek ordusunu Jingxing'e çok uzak kalan bir yere konuşlandırdı. Zhao ordusunun başkomutanı Che Yu'nün düşmanını önemsememe duygusuna ve savaşı bir an önce bitirme isteğine kapıldığını öğrenince ordusunu Jingxing'e 15 kilometre uzaklıktaki bir bölgeye getirdi.

Gece yarısında Han Xin, hepsi birer tane Han ordusu bayrağı taşıyan iki bin seçkin askeri Zhao ordusunun kampının arkasına geçmeye yolladı. Ertesi gün Zhao ordusu kamptan çıkınca iki bin Han askeri hemen kampa girip Zhao ordusunun bayraklarını söktüler ve Han ordusunun bayraklarını diktiler.。

Bu iş bitince Han Xin, Zhao ordusuna saldırma emrini verdi. Gün tamamen ağardı, iki ordu da çatışmaya girdi.

İki ordu çatışmaya girdiklerinde Zhao ordusunun kampında bulunan iki bin Han askeri de boşaltılmış Zhao ordusunun kampını ele geçirdi ve orada davul çalarak çığlıklar atmaya başladılar.

Han ordusuyla çatışan Zhao ordusu kamplarından gelen davul sesleri ve çığlıklara şaşarak arkalarına baktılar ve kendi kamplarında Han ordusunun bayraklarının dalgalandığını görerek çok şaşırdılar. Han Xin, Zhao ordusunun şokundan yararlanarak askerleriyle hücuma geçti ve 200 bin kişilik Zhao ordusunu yenmeyi başardı. Zhao ordusunun başkomutanı Chen Yu öldürülürken, Zhao kralı da esir düştü.

Jingxing savaşında Han Xin 10 bin askeriyle 200 bin kişilik Zhao ordusunu yenmeye başardı ve Çin'in askeri tarihinde parlak bir sayfa açmış oldu.Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor