Çin’deki ilk kral: Fuxishi

   

Çin’deki ilk kral: Fuxishi

Çin klasiklerindeki kayıtlara göre, Fuxishi takriben 5 bin yıl önce Çin'e hakim olan ilk kralmış.

Fuxishi'nin efsanevi bir hayatı varmış. Annesi Huaxüshi adlı bir kızmış, sakin ve bol güneşli bir gün bataklık kenarında geziyormuş. Kocaman bir ayak izi ilgisini çekmiş. Meraklı kız çıplak ayaklarıyla üzerine basarak yürümüş. Sonra hamile kalmış ve Fuxishi adlı bir erkek çocuk dünyaya getirmiş.

Fuxishi'nin Nüwa adlı bir kız kardeşi varmış. Çin klasiklerine göre, abisi gibi kız kardeşinin de efsanevi bir hayatı vardır. İkisi de ejderha vücutlu ve insan başlıymışlar. Aslında Fuxishi'nin büyük bir olasılıkla totemi ejderha olan bir kabilenin reisi olması gerek.

Fuxishi'nin yaşadığı dönem üretim gücünün geliştiği bir dönemdi. Bu dönemdeki yenilik ve buluşların bir çoğunun Fuxishi'yle bağlantısı vardır. Tarihi kayıtlara göre, mistik 8'li diyagram, Fuxishi tarafından gök ve yerdeki bütün varlıklar, olaylar, kuş ve hayvanların ayak izlerinden esinlenilerek yaratılmıştır. Bu 8'li diyagram şifresiyle dünyadaki çeşitli varlık ve olaylara verilen adlarla insanoğlunun yaşamında olan iş, sorun ve olaylar kaydedilmeye başlanmış. Böylece iple düğüm yapma yoluyla kayıt tutma tarihine son verilmiştir.

Böylelikle Fuxishi, lüzumsuz kalan iple ağ örmüş ve insanlara balık avı tekniğini öğretmiş. Fuxishi, bereketli hasat ve düğün gibi önemli olayları kutlamak için telli müzik çalgısı “Se”yi bulmuş ve “Jiabian” adlı bir müzik bestelemiş, halkın maddi ve manevi yaşamını bir hayli zenginleştirmiş. Fuxishi, halka ağaç kesip ateş elde ederek ve yemeği ateşte pişirerek yemesini de öğretmiş. İnsanoğlu böylece kuş ve hayvanı öldürüp çiğ yeme tarzını terk etmeye başlamış.

Fuxishi yaşadığı çağda esas itibarıyla Çin'in Henan eyaleti Huaiyang ve Shandong eyaleti Jining ve Qüfu bölgelerinde faaliyet göstermiş. Fuxishi'nin mezarı bugünkü Jining kentinde korunmaktadır. Çin Ay Takvimi'ne göre her yılın beşince ayının üçünde yöre halkı, Çin ulusunun uygarlık atası olan Fuxishi'yi anmak için kurban keserek bayram yapar ve panayır düzenler.


Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor