Yang Hongji

   

Yang Hongji

Yang Hongji, Çin'in ünlü baritonu, Çin Müzisyenler Derneği ve Çin Operacılar Derneği üyesi.

1941 yılının Şubat ayında Çin'in Liaoning eyaletinin Dalian kentinde dünyaya gelen Yang Hongji, küçük yaşlarında şarkı söylemeyi sevdi. Yang Hongji, 1959 yılında lise ikinci sınıfta iken, sınavla Dalian Dans Topluluğu'na girdi. Yang Hongji, 1962 yılında sınavı geçerek Beijing'deki Çin Halk Kurtuluş Ordusu'nun Genel Siyasi Bürosu'na bağlı dans topluluğuna girdi ve halen bu toplulukta çalışıyor. Yang Hongji, Li Mengxong'dan ve sonra Bay Yang Huatang'dan müzik dersi aldı ve sık sık Profesör Shen Xiang tarafından müzik öğretimine tabi tutuldu.

Her türlü zor söylenebilen şarkıları söyleyebilen bir şarkıcı haline gelmenin sadece müzik akademisinde müzik teorisini sistemli bir şekilde öğrenmekle mümkün olduğunu iyi bilen Yang Hongji, gençlik döneminde bir müzik üniversitesinde lisans okuyan bir üniversitelinin öğrenmesi gerektiği piyano, harmoni bilimi, solfej ve İtalyan dili dahil tüm müzik teorisini kendi çabasıyla öğrendi. Bu öğrenim, daha sonra başarıya ulaşmasında çok önemli bir rol oynadı.

Ünlü Japon orkestra şefi Seiji Ozawa, 1979 yılında Çin Merkez Orkestrası ile birlikte Beethoven'ın 9. Senfonisi'ni çalmak için Çin'e geldi. Bu gösteri için Çin'in onlarca şarkıcısı arasından seçilen Yang Hongji, Seiji Ozawa tarafından övüldü. Profesör Shen Xiang'ın tavsiyesi ile Yang Hongji, 1984 yılında Hong Kong Oratoryo Topluluğu ve Amerikan uyruklu koro şefi Mo Yongxi ile işbirliği yaparak, birlikte klasik İngilizce ile seslendirilen Haydn'ın klasik müzik eseri “Mevsimler”de solo baritonluğu üstlendi. Yang Hongji, daha sonra Merkez Orkestrası'nın çaldığı Verdi'nin “Bir Ölünün Hatırasına Yapılan Merasim” (Requiem), Haydn'ın “Yaratma” Mozart'ın “Mass ve Beethoven'in eseri “Missa Solemnis”dahil birkaç klasik müzik eserinde solo baritonluğu yaptı. Yang Hongji, Çin Halk Kurtuluş Ordusu'nun Genel Siyasi Bürosu'na bağlı dans topluluğu ve Merkez Opera Topluluğu ile işbirliği yaparak “Carmen”, “Madam Butterfly”, “Tosca” ve eski Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin operası “Buradaki Şafak Çok Sakin” gibi opera eserlerinde başrol oynadı. Özellikle Yang Hongji'nin, 1998 yılında merhum halk müzisyeni She Guonan'ın yazdığı opera eseri “Qu Yuan”da Qu Yuan rolünü oynaması, büyük başarı elde etti.

“Erik Çiçeği” Ulusal Opera Ödülü'nü ve Devlet Konseyi tarafından verilen Sanat Ödülü'nü alan Yang Hongji, Çin Merkezi Televizyonu (CCTV) ve bölgesel televizyonlar tarafından düzenlenen büyük çaplı ve önemli eğlence şölenlerine ve Kültür Bakanlığı ve Çin Halk Kurtuluş Ordusu'nun Genel Siyasi Bürosu'na bağlı kültür odası tarafından düzenlenen önemli etkinliklere katıldı. Yang Hongji, ayrıca onlarca film ve televizyon dizisi için şarkı söyledi. Bunlardan “Üç Ülkenin Savaşı” adlı televizyon dizisi ve “Elveda, Moskova” adlı film için söylediği şarkılar unutulmaz izlenimler bıraktı.

[Müzik eserini dinleyin]: Yanze Nehri, Doğuya Uzanıyor


Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor