Çin modern mimarisinin ünlü yapıları

   

Shanghai Heping Oteli

Yapımı 1929 yılında başlatılan Shanghai Heping Oteli'nin diğer adı Huamao Oteli'dir. Gotik tarzın Chicago üslubunda yapılan otel, 12 katlı ve 77 metre yüksekliğindedir. Otel, granitle kaplanan dış duvarı, yeşil renkli bakır kiremitlerle kaplanan piramit tarzındaki sivri kule binası, döner giriş kapısı, geniş salon ve koridorları, İtalyan mermeriyle döşenen zemin ve sütunları, eski bakırdan yapılan antik tarzlı lambaları, ve özel daireleriyle lüks, antik ve sade bir atmosfer yaratır ve “Uzakdoğu'nun Birinci Binası” ünvanını kazanır.

Nanjing Sun Yat-sen'in Anıtkabri

Çin'in demokratik devrimin ulu önderi Sun Yat-sen'in mezarının bulunduğu Nanjing Sun Yat-sen'in Anıtkabri, Nanjing şehrinin doğu yakasında yer alan Zhongshan Dağı'nda bulunur. Dağın coğrafi durumuna dayanarak aşamalı olarak yükselen kabir, son derece görkemli görünür. Büyük bir çanı andıran kabirde yarım ay şeklinde bir meydan, taş bina, ana kapı, anıt pavyon, ibadet salonu ve cenaze odası, güneyden kuzeye doğru orta enleme göre aşamalı olarak sıralanır. Çin ve Batı mimari tarzlarının kaynaşmalarının ürünü olan kabir, Zhongshan Dağı'nın görkeminden yararlanarak büyük yeşil alan ve geniş basamaklarla kabirin bütün yapılarının manzaralarını birleştirerek ciddiyet uyandırıcı bir hava yaratır ve “Çin'in Yakın Çağ Mimarisi'nin Birinci Mezarlığı” olarak her zaman övgüyle anılır.

Çin modern mimarisinin ünlü yapıları

(grafik: Nanjing Zhongshan Kabiri)


Büyük Halk Sarayı

Beijing Tiananmen Meydanı'nın batı tarafında bulunan Büyük Halk Sarayı, Çinli liderlerin ve Çin halkının siyasi ve diplomatik etkinlikleri düzenledikleri mekan ve Çin'in önemli simgesel yapılarından biri olarak tanınmıştır. İnşası 1959 yılında başlatılan Büyük Halk Sarayı'nın yüzölçümü 170 bin metrekaredir. Büyük Halk Sarayı, sarı ve yeşil çinilerle kaplanan saçakları, yüksek ve geniş gövdeli koridor sütunları, çevresinde bulunan ve düzenli bir şekilde sıralanan yapılarıyla Tiananmen Meydanı'nın görkemli ve rengarenk tablosunda ayrılmaz bir yere sahiptir. Ana kapısı Tiananmen Meydanı'na bakan Büyük Halk Sarayı'nın ana kapısının üzerinde devlet amblemi asılıdır. Büyük Halk Sarayı'nın ana kapısının iki yanında dikilen yüksekliği 25 metre olan 12 sütundan geçtikten sonra narin ve sade bir hava veren merkez salonuna girilir. Salonun arkasında ise genişliği 76, uzunluğu 60 metre olan ve on binlerce kişiyi barındırabilen konferans salonu bulunur. Konferans salonunun kuzey kesiminde 5 bin kişilik büyük ziyafet salonu yer alır. Değişik tarzlarda inşa edilen 100'den fazla salon ve konferans odasından oluşan Büyük Halk Sarayı, geleneksel Çin mimari tasarımı ve yabancı mimari tasarımının kaynaşmasıyla doğal ve narin bir havaya sahiptir.


Çin modern mimarisinin ünlü yapıları

Beijing Xiangshan Oteli

Yapımına 1982 yılında başlanan Beijing Xiangshan Oteli, Beijing'in batısında bulunur. Projesi, ABD'nin tanınmış Bei Yuming Mimari Ajansı tarafından hazırlanan ve Çin'in bahçecilik mimarisinden yararlanılan otelin alan ve avlusu, düzenli, ancak bir ölçüde dinamik şekilde tasarlanmıştır. Otel, coğrafi şartlara uygunluğu, alt üst alanlardaki dengeli yerleşimi, dolanımı ve büyük kısmı beyaz olan rengi gibi belli başlı özelliklere sahiptir. Kule şeklinde inşa edilen otelin pencereleri belli bir kurala göre yerleştirilir. Otelin “Avlulu konut” tarzındaki mimari oluşumu, hem Çin'in Yangtze Nehri'nin güney yakasına özgü bahçecilik mimarisine özgü ince işçiliği ve narinliğine, hem de Çin'in kuzeyinde yayılan bahçecilik mimarisinin genişliğine sahiptir. Otelin süs taşları, yapay gölü, çiçek ve otları, ağaçları, beyaz duvar ve gri kiremitlerden oluşan ana binasıyla birbirlerini yansıtırlar. Geleneksel Çin bahçecilik mimarisi tarzına uyan otel, modern turizm fonksiyonlarını da yerine getirir. Xiangshan Oteli'ne, 1984 yılında Amerikan Mimari Cemiyeti Onursal Ödülü verilmişti.

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor