Eski Lijiang kenti

   

Çin'in güneybatısındaki Yunnan eyaletinin Lijiang Naxi Özerk İlçesi'nde bulunan eski Lijiang kenti, Çin tarihinde hüküm süren Song hanedanının son dönemi ve Yuan hanedanının ilk döneminde (13. yüzyılda) oluşmuştur. Deniz seviyesinden 2400 metre yüksekliğindeki Yun-Gui yaylasında yer alan ve 3.8 kilometrekare alanı kapsayan eski Lijiang kenti, yüzyıllardan beri tanınmış bir pazar ve önemli bir kent olagelmiştir. Kentte yaklaşık 6200 aileye mensup 25 bin kişi yaşıyor ve nüfusunun çoğunluğunu Naxiler oluşturuyor. Nüfusun yüzde 30'u bakır ve gümüş yapımı, dericilik ve tekstil gibi geleneksel ticaretle ve esnaflıkla uğraşıyor.

Eski Lijiang kenti

Dağ eteklerinde ve nehir kıyısında inşa edilen caddeler, özel bir taş türü olan kızıl brikelerle döşenmiştir. Böylece yağış mevsiminde çamur, kuraklık yaşanan aylarda da toz olmaz. Taşların üzerindeki doğal motifler enfes bir görüntü arz eder ve tüm kentin havasına son derece uyum sağlar. Eski Lijiang kentinin merkezindeki, “dörtgen” anlamına gelen Sifang Caddesi, kentin eski caddelerinin güzel bir örneğidir.

Eski Lijiang kenti     Eski Lijiang kenti

Eski Lijiang kent bölgesinden geçen Yuhe Nehri üzerinde 354 köprü inşa edildi. Yani her kilometrekarede 93 köprü vardır. Değişik tarzlardaki köprülerden en tanınmış olanlar arasında Suocui, Dashi, Wanqian, Nanmen, Ma'an ve Renshou köprüleri bulunuyor. Ming ve Qing hanedanları döneminde (14-19. yüzyıllarda) inşa edilen bu köprülerden, Sifang Caddesi'nde bulunan Shiqiao Köprüsü, en bilinenidir. Eski Lijiang kentinde bulunan Mu konutu, Lijiang yerel yöneticisi Mu'nun çalıştığı yerdi. Yuan hanedanı döneminde (1271-1368) inşa edilmeye başlayan Mu konutu, 1998 yılında kent müzesi haline getirildi. Üç hektar alanı kapsayan Mu konutu, küçüklü büyüklü toplam 162 odaya sahip. Konut içinde imparatorlar tarafından hediye edilen 11 tane yazılı levha asılıdır.

Eski Lijiang kenti

Kentteki Fuguo Tapınağı'ndaki 20 katlı Wufeng binası, Ming hanedanı Wanli döneminin 29. yılında (1601 yılında) inşa edilmiştir. Bu binaya, şekil olarak “uçan beş anka kuşu”na benzemesinden dolayı, “beş anka kuşu” anlamına gelen “Wufengluo” adı verildi. Binanın tavanlarına değişik nefis motifler işlenmiştir. Wufeng binası, Han, Tibet ve Naxi milliyetlerinin mimarlık tarzlarını buluşturan, Çin'in eski yapılarının nadir ve değerli örneklerden biridir.

Baisha konut topluluğu, eski Lijiang kentinin sekiz kilometre kuzeyinde bulunuyor. Burası, Song ve Yuan hanedanları döneminde (10-14. yüzyıllar arasında) Lijiang bölgesinin siyasi, ekonomik ve kültürel merkeziydi. Güneyden kuzeye uzanan eksen hattı boyunca dağıtılan bu Baisha konut topluluğunun merkezinde yamuk ikizkenar şeklinde bir meydan vardı. Bir kaynak suyu, kuzeyden akarak bu meydana gelir. Dört sokak, meydandan dört yöne doğru uzanır. Baisha konut topluluğunun oluşumu ve gelişmesi, eski Lijiang kentinin yapısı için temel oluşturmuştur.

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor