Xinjiang’da hayvancılık

   

Zengin hayvan çeşitlerine sahip Xinjiang, Çin'in önemli hayvancılık bölgeleri arasında yer alıyor. Tarihte atlarıyla ünlü Xinjiang'da başta koyun olmak üzere at, sığır, keçi, eşek, katır, deve ve yak gibi çeşitli hayvanlar yetiştiriliyor. 40 milyondan fazla hayvanın yetiştirildiği Xinjiang'ın koyun eti üretimi, Çin'in ikinci sırasında yer alıyor.

Xinjiang’da hayvancılık

Xinjiang'da toplam yüzölçümü 570 bin kilometrekare doğal otlak alanlar, bölgedeki toplam tarım, ormancılık ve hayvancılık üretim alanlarının yüzde 87'sini oluşturuyor. Xinjiang'daki hayvancılık üretiminin gelişmesi için en temel ve en önemli üretim malzemesi olan doğal otlaklar, bölgenin toplam hayvan yemi ile hayvansal ürünlerin üretiminin yüzde 70'ini sunuyor.

Xinjiang, Çin'in yeni hayvan türleri yetiştirme merkezi olarak şimdiye kadar Xinjiang İnce Tüylü Koyunu, Çin Merinos Koyunu, Xinjiang Deri Koyunu, Xinjiang Kahverengi Sığırı, İli Atı, İli Beyaz Domuzu ve Xinjiang Siyah Domuzu dahil bir dizi yeni hayvan türünü yetiştirdi. Kendilerine özgü biyolojik özelliği ve yüksek ekonomik değere sahip olan bu hayvan türleri, Xinjiang'ın ve tüm ülkenin değerli hayvancılık kaynağını ve gen bankasını oluşturuyor.


Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor