Nuo Oyunu

   

Çin'deki Nuo oyununun kaynağı, ilkel toplumlardaki Nuo dualarına kadar uzanıyor. M.Ö 1600-1046 arasında hüküm süren Sang hanedanı döneminde Nuo duaları, kötü ruhları kovmak ve salgın hastalıkları uzaklaştırmak için düzenlenen bir törene dönüştü. Bu törenler, Nuo oyununun ilk şekli olan Nuo dansıydı. Nuo dansı, Çin'deki çeşitli yöresel gösterim sanatları üzerinde derin etki yaratmıştı.

Nuo oyunu, Nuo dansı temelinde gelişmiş bir gösteri sanatıdır. Nuo oyuncuları, tahtadan yapılan maskeler takarak ruhların hikayelerini dans ve şarkıyla anlatırlar.

Çin'in güneybatısındaki Guizhou eyaletinde Nuo kültürünün birçok kalıntısını görmek mümkün. Bu yörede Nuo oyunları, bugün hâlâ sık sık oynanıyor. Guizhou eyaletine bağlı Dejiang ilçesinde 100'den fazla Nuo oyuncusu yaşıyor. Nuo oyununda ilkel toplumların kültürlerinin izlerini görmek mümkün.

Nuo oyununda kullanılan maskeler, genellikle söüğüt ağacından yapılır. İyi ruhlar, kötü ruhlar, insanlar, çirkinler, at ve sığır başları, Nuo oyunlarında en çok kullanılan maskelerdir. İyi ruhlar, genelde dürüst ve iyi kalplidir. Resimde, “Dağı parçalayan ruh” maskesi, görünüşü acayip olmasına rağmen kahramanca bir hava saçıyor. Bu maskeden gizemli bir güç ve kaba bir güzellik okumak mümkün.


Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor