Çin’in Jiao Zi yemeği

   

Tanrı Jiao Zi'yi görünce çok sevinir,

Dört mevsimde huzurunuzu korur.


Üçüncü kase Jiao Zi'ler ise aile üyeleri için bırakılır. Aile üyeleri Jiao Zi'yi yerlerken kaç tane yediklerini saymayı unutmamalıdır. Genellikle çift sayı tercih edilir, tek sayı tercih edilmez. Bazı yaşlılar ise Jiao Zi'leri yiyerek “yemekler (varlık sözcüğüyle eşsesli) çok, yemekler çok” diye eski bir dilek söylerler. Yemekten sonra Jiao Zi'lerin servis edildiği, yenildiği tabaklar, kaseler, hatta Jiao Zi'lerin piştiği tencere ve çiğ Jiao Zi'lerin taşındığı tepsilerde birkaç tane (çift sayılı) Jiao Zi bırakılmalıdır. Bu, ailenin “her yıl varlıklı” olması anlamına gelir.

Jiao Zi, Çin Ay Takvimi'ne göre yılın son gecesinde mutlaka yenilmesi gereken bir yemektir. Evden uzakta çalışanlar ve öğrenim görenler eve dönerek yakınlarıyla neşe içinde bir araya gelirler. Tüm aile üyeleri beraber Jiao Zi'leri yapar ve yerler. Bayram tatillerini neşeli bir hava içinde geçirirler.

Aslında gerçek yaşamda, kültürel açıdan sembolleşmiş anlamı dışında Jiao Zi farklı süreçlerde pek çok değişikliğe de uğradı. Örneğin günümüzde kentlerde bizzat Jiao Zi yapanların sayısı çok azaldı. Her bayramda bu kişiler ya süper marketlerde donmuş hazır Jiao Zileri alarak pişiriyorlar ya da ailece restorana gidip Jiao Zi yiyorlar. Kırsal bölgelerde bile eskiden Jiao Zi yenilirken dikkat edilen gelenek ve görenekler zayıflamış durumda.


Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor