Türkçe

“Üç Vücut Problemi” romanının yeni uyarlamaları

criPublished: 2021-11-22 11:03:12
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

“Gezgin Dünya”nın vizyona girmesinden bu yana Çin’de bilim kurgu çoşkusu yaşanmaktadır. Bilimkurgu filmleri, kuşkusuz ki günümüzde sinema ve televizyon piyasasının gözdesidir. Bu tür filmlerden birkaçı romanlardan uyarlandı. Örneğin, kısa süre önce vizyona giren “Dune”, Amerikalı bilim kurgu yazarı Frank Herbert'in 1965 yılında yazdığı aynı adlı romandan uyarlanmıştır. Roman bir zamanlar Hugo Ödülü ve Nebula Ödülü'nü kazanmıştı; "Bir Numaralı Oyuncu" (Ready Player On) Amerikalı senarist ve oyuncu Ernst Klein'ın aynı adlı romanından uyarlanmıştır. Amerikan draması "Foundation", Amerikan bilim kurgu romanı Isaac Asimov'un aynı adlı klasik romanından uyarlanmıştır.

Yerli film ve televizyon piyasasının bilimkurgu eserlerine olan coşkusu da gittikçe olgunlaşan film endüstrisiyle artmaktadır.

“Gezgin Dünya”nın vizyona girmesinden bu yana üç yıl geçti, fenomen düzeyinde yeni Çinli bilimkurgu filmleri hâlâ ortaya çıkmadı. "Üç Vücut Problemi" popülerlik kazanırken, çok sayıda yerli bilimkurgu filmi de yaratılmakadır.

Başrollerini Shen Teng ve Ma Li'nin paylaştığı bilimkurgu komedisi "Ay Adamı" (Du Xing Yue Qiu, Moon Man), Chen Sicheng'in yönettiği ebeveyn-çocuk konulu bilimkurgu filmi "Uzaydan Gelen Mozart" (Wai Tai Kong De Mo Za Te, Mozart from Space) ve "Gezgin Dünya 2" dahil filmlerin hepsi Qingdao Oryantal Film Metropolü'nde çekilmektedir.

Ancak itiraf etmeliyiz ki, bilimkurgu yapıtlarının büyük bir trend olmasına rağmen bilim kurgu romanlarının TV ve film uyarlamasındaki başarı oranı yüksek değil, çünkü film ve televizyon uyarlamaları son derece zor bir iştir. Çinliler yine de çağdaş Çin’in bir kültür portalı olarak görülen “Üç Vücut Problemi”nin televizyon ve film uyarlamasına büyük bir beklentiyle yaklaşmaktadır.

İnsan kaderinin nihai varış noktasını sunan “Üç Vücut Problemi”, sadece bir bilim kurgu romanı değil, aynı zamanda felsefi bir roman ve dünyanın dört bir yanındaki okuyucuların Doğu dünyasının kozmik fantezisini takdir etmelerini sağlayan bir kozmolojik sosyolojidir. "Üç Vücut Problemi"nin uyarlanmasından sorumlu kadrolar, ticarileştirme ve sanatsallaştırma arasındaki oranı ile izleyicilerin beklentilerini dengelemek zorundadır.

首页上一页123 3

Share this story on

Messenger Pinterest LinkedIn