Türkçe

“Üç Vücut Problemi” romanının yeni uyarlamaları

criPublished: 2021-11-22 11:03:12
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

“Üç Vücut Problemi” Çin bilim kurgusunun en büyük başyapıtlarından biri olarak biliniyor.

Mayıs 2006’dan beri Çin’de yayımlanan “Science Fiction World” dergisine roman yazmaya başlayan Liu Cixin’in imzası altındaki “Üç Vücut Problemi” 15 yılda 20 milyon adet satılarak dünyanın en popüler kitaplarının arasına girdi.

Liu, “Üç Vücut Problemi” romanıyla 2015 Hugo En İyi Bilim Kurgu Romanı ödülüne layık görüldü. Bu da ilk kez bir Asyalının bu ödüle layık görülmesi oldu. Ancak romanın TV uyarlamasına giden yol hiç kolay değil. 2009 yılında bilim kurgu filmlerinin fazla dikkat çekmediği bir dönemde, Zhang Panpan adlı bir yönetmen, 100 bin yuanla romanın telif hakkını satın alıp, 2014 yılında 120 milyon yuanla eseri Youzu.com adlı bir internet oyunu şirketine sattı.

Bundan sonra, Youzu şirketi, Zhang’la işbirliği anlaşmasına imza attı. Zhang’ın yönettiği ve 1 milyar 200 milyonluk yatırım çeken filmin çekimi Mart 2015’te başlatıldı. Çekimi aynı yılın Temmuz ayında sonlandırılan film daha sonra post-prodüksiyon aşamasına girdi. Filmin Temmuz 2016’da vizyona girmesi bekleniyordu. Ancak şirketin yönetim kadrosundaki personel değişimi nedeniyle, film gösterime giremedi.

Ünlü Hollywood yönetmeni James Cameron’ın bile Liu Cixin ile "Üç Vücut Problemi"nin film uyarlaması için işbirliği fırsatını aramak için Çin’e geldiği, ancak Liu tarafından kibarca reddedildiği öğrenildi.

2018'de "Üç Vücut Problemi"nin uyarlama işini yeniden başlatan Youzu şirketi, konuyla ilgili 3 film, 2 Çin yapımı TV dizisi, İngilizce bir TV dizi ve bir çizgi filmin yayımlanmasını planlamaktadır.

Neyse ki, Tencent'in "Üç Vücut Problemi"nin TV uyarlaması ve Netflix’in TV uyarlamasının resmen duyurulması, ilgili film ve televizyon prodüksiyonunun düzenli bir şekilde ilerletilmekte olduğunu gösteriyor.

İzleyiciler romanın uyarlanmasına temkinli

Yang Lei

Tencent Video’nun TV uyarlaması, Beijing Film Akademisi’nden mezun genç yönetmen Yang Lei tarafından yönetiliyor. Netflix’in TV uyarlaması ise Youzu Şirketi ve Netflix’in işbirliğiyle yürütülüyor. Netflix uyarlamasının kadrosuna dünya çapında popüler olan TV dizisi “Game of Thrones”nin yaratıcılarından David Benioff ve D.B. Weiss yer alıyor. Liu Cixin ve "Üç Vücut Problemi"ni İngilizce’ye çeviren Liu Yukun Netflix uyarlamasının danışmanlığını üstlenirken “Güzel Günler” (Shao Nian De Ni, Better Days) adlı filme imza atan Hong Konglu yönetmen Derek Tsang filmin yönetmenliğini yapıyor.

Netflix’in 29 Ekim’de açıkladığı 12 oyuncu arasında Eiza González, Çin kökenli Tsai Chin, İngiliz John Bradley, İrlandalı Liam Cunningham ve ABD’li Jovan Adepo ve Jess Hong gibi isimler yer alıyor. Çekimi kasım ayında başlaması planlanan Netflix’in bu bilim kurgu dramasının vizyona girme tarihi henüz açıklanmadı.

"Üç Vücut Problemi" adli romanın İngilizce çevrisi

Liu Cixin’in diğer bir romanı olan“Gezgin Dünya”nin (Liulang Diqiu, The Wandering Earth) film uyarlamasının başarılmasına rağmen, izleyiciler “Üç Vücut Problemi”nin uyarlanmasına temkinli yaklaşıyor. Tencent tarafından yayımlanan fragmanı izleyen bazı insanlar, Çin yapımı “Üç Vücut Problemi”nin özel efekt seviyesini daha da yükseltilmesi gerektiği kanısındalar.

Özel efektleri izleyicileri hiç hayal kırıklığına uğratmayan Netflix’in "Üç Vücut Problemi"nin uyarlanması yine de Çinlileri endişelendiriyor. En son açıklanan oyuncu kadrosu listesinde yer alan oyuncular ve kitaptaki karakterler arasında büyük bir tutarsızlığın bulunması ve oyuncular arasında hiç bir Çinli’nin bulunmaması, orijinal romana hayran kalanları memnuniyetsizliğe uğrattı. Romanın hayranları Netflix’in Çin hikayesini iyi bir şekilde anlatıp anlatamayacağı konusunda endişe duyuyor.

首页上一页123全文 3 下一页

Share this story on

Messenger Pinterest LinkedIn