Türkçe

Tarihi İpek Yolu’nun ticaret başkenti: Kaşgar

CMGPublished: 2023-05-22 15:37:49
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

Çin’in kuzeybatısındaki Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nde yer alan Kaşgar, Avrasya kıtasının orta kesiminde bulunmaktadır. Burası, Çin'den Orta Asya, Batı Asya ve Avrupa'ya önemli bir kara ulaşım yolu ve tarihi İpek Yolu güzergahındaki önemli bir ticaret kentidir. Renkli etnik gelenekleri, kültürel ve beşeri mirasların iç içe geçtiği Kaşgar kenti, günümüzde sayısız Çinli ve yabancı turistin ilgisini çekmektedir.

△Kaşgar antik kentindeki bir pansiyon otelinde dinlenen bir ihtiyar

Kaşgar kentinin merkezinde yer alan ve 2 bin yıldan fazla geçmişe sahip olan Kaşgar antik kenti, dünyanın en büyük toprak yapı grubudur. Son yıllarda antik kentte uygulanan yeniden yapılandırma sayesinde tarihi ve kültürel değeri olan geleneksel evler, orijinal mekansal desen korunarak restore edilmiş ve güçlendirilmiştir

△Kaşgar antik kentindeki bir çay evinde Uygur sanatçılar geleneksel halk müziği çalıyor

Turistler Kaşgar antik kentinde yürürken, rutubeli evler, dolambaçlı sokaklar, zarif tuğla ve pencereleri rastlayabilirler, antik kentin eşsiz tarihi zenginliği ve farklı kültürlerin entegrasyonunu bir arada algılayabilirler. Sokaklardaki atölyeler sayesinde yöresel zanaatlar nesilden nesile aktarılıyor.

Etnik şarkılar ve danslarda, antik kentin muhteşem manzarasında, renkli Kaşgar kültür ve insan hikayelerini görebilir, halkın mutlu ve yavaş yaşamını hissedebilirsiniz.

△Vazo çarşısı

1234...全文 5 下一页

Share this story on

Messenger Pinterest LinkedIn