Türkçe

Animasyon filmi "Chang'an" klasik Çin şiirlerini canlandırıyor

CMGPublished: 2023-08-14 16:12:20
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

Çinli Light Chaser Animasyon Stüdyosu ile birkaç tarafın işbirliğiyle yaratılan “Chang’an” adlı animasyon filmi 8 Temmuz’da Çin’in ana kesiminde vizyona girdi. 11 Ağustos itibariyle filmin elde ettiği gişe gelirinin 1,6 milyar yuanı aştığı öğrenildi.

Tang hanedanı dönemindeki ünlü şairlerden Li Bai

Film,Tang Hanedanı (618-907) döneminde ünlü şair Li Bai ile askeri stratejist, siyasetçi ve şair Gao Shi arasındaki derin dostluğu konu alıyor.

Li Bai, Du Fu ve Gao Shi gibi Tang Hanedanı döneminin ünlü şairlerinin seçkin eserlerini okumak, ilkokuldan liseye kadar her Çinli çocuğun eğitiminin ayrılmaz bir parçasıdır.

Chang’an, Shaanxi eyaletindeki Xi'an'ın eski adı. Burası 280 yılı aşkın sürede Tang Hanedanı’nın başkenti olarak işlev görmüştür.

Çin edebiyat tarihinin en ikonik figürlerinden bazılarına ışık tutan film, 168 dakikalık süreyle en uzun Çince animasyon filmi olma özelliğini taşıyor.

Ünlü şair Li Bai

Edinilen bilgilere göre, film, ülkedeki en popüler film inceleme sitesi olan Douban'da şu anda 10 üzerinden 8,3 puan aldı ve yaz sezonunun en çok beğenilen animasyonlardan biri haline geldi.

Çin animasyon sektöründe son yıllarda Çin geleneksel estetiğinin ifade edilmesi yönünde göz alıcı ilerlemeler kaydeildi. “Chang’an” filmi sadece estetik açıdan mükemmel bir perfomans göstermekle kalmıyor, senaryo tarzı açısından da Çin’e özel bir anlatım yöntemi yaratıldı. Film hikayesi sanki uzun bir tarihi parşömen gibi yavaş yavaş açılıyor.

İzleyicilerin dikkatini en başından çekmek için alışılmadık bir bakış açısı kullanıldı. Film hikayesi, Gao Shi'nin iyi arkadaşı Li Bai’nin hayatındaki iniş çıkışlarla ilgili hatıralarıyla ilerliyor.

İki buçuk saat süren filmde Tang Hanedanı’nın refahı arka planında ülkeye hizmet etme idealine rağmen siyaset içinde belli bir yer alamayan gençlerin inişli-çıkışlı kaderleri yansıtıldı: Anshi İsyanı adlı iç savaştan sonra çıkan kaos, bazı insanlara siyasette daha yüksek mevkiler kazandırırken, çoğu insanın hayatını kaybetmesine neden oldu.

Filme yanısyan Tang Hanedanı’nın refahı ve Yangzhou kentinin güzelliği

İzleyiciler, Tang Hanedanı'nın refahını yeniden canlandıran filmde Yangzhou kentinin güzelliğini, antik Chang'an'ın hareketliliğini ve Kuzeybatı Çin'in karlı sınır bölgeleri manzarasını hissedebilir.

Ayrıca filmde şairlerin yerel tavernaları ziyaret ederek yabancı dansçılar eşliğinde melodik şarkıların tadını çıkararak şarap içmeleri ve ilham bularak şiir yazmaları gibi sahneler de izleyicileri derinden etkiledi.

Bazı izleyiciler sinemalarda kendini tutamayarak filmdeki şairlere eşlik edip şiir okumaya başladı. İşte bu Çinlilerin kendi kültürlerinden duyduğu gururun bir yansımasıdır.

Share this story on

Messenger Pinterest LinkedIn