Türkçe

Dünyanın en çok kahvehaneye sahip şehri: Shanghai

CMGPublished: 2023-08-07 17:38:30
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

Shanghai, yabancı yatırımcılara fırsatlar sunarken, aynı zamanda yerli kahve markalarının doğuş yeridir. Manner, M Stand ve Seesaw gibi taze öğütülmüş kahve markaları, lansmanlarını Shanghai’da yaptı. Saturnbird ve Yongpu gibi online markalar da ilk mağazalarını Shanghai’da açtı. Bu yılın Kahve Kültürü Haftası’nda yayımlanan “2023 Çin Kentlerindeki Kahve Sektörü” raporuna göre, Nowwa, Manner, M Stand ve Seesaw gibi popüler markalar, Çin genelinde sırasıyla bin 800, 584, 289 ve 139 mağaza açtı.

Bu yıl Lujiazui bölgesinde düzenlenen Kahve Kültürü Festivali’ne, Çin’in diğer şehirlerinden 12 marka davet edildi. Lujiazui Mahalle Ofisi Müdürü Li Zhiwei, henüz Shanghai’da şube açmamış olsalar bile, bu markaları Shanghai’da görmek istediklerini ifade etti.

Çin tarzı güzelliği yansıtıyor

Kahve, gençleri bir araya getirip dünyayı birleştirirken, aynı zamanda Shanghai’daki kahve, Çin tarzı bir zarafeti de temsil ediyor.

Kahve haftası boyunca “kahveli pirinç lapası” adlı kahve ürünü, internet üzerinde en çok arananlar listesine girdi. Bazı internet kullanıcıları, “Bu ürün, hem kahve içmeyi hem de pirinç lapası yemeyi seven herkesi susturdu” şeklinde espri yaptılar. Ancak söz konusu ürün, pilavın kahve suyu içinde pişirildiği bir yemek değil. Dövülmemiş kabuksuz pirinç unu, pirinç taneleri, deniz yosunu ve susamın kahve içine eklenmesiyle elde ediliyor ve kahve kupası içinde değil, Çin usulü küçük bir güveç içinde servis ediliyor.

Shanghai’da “ilginç kahve türleri” bulunabilir, fakat kahve sektörünün gelişme raporuna göre, taze öğütülmüş kahve tercihlerinde yüzde 57 ile klasik İtalyan tarzı latte en çok tercih edilen tür oldu. Ayrıca tüketicilerin yüzde 90’ı, yeni ürünleri denemeye açık. Fıstık, taze hindistan cevizi ve çay aromalı kahveler ilk üç sırayı alıyor.

Shanghai Kahve Forumu’nda konuşan Brisky Coffee’nin kurucusu Xie Huancheng, bu üç çeşit kahvenin Çin tarzı kahve ürünlerini temsil ettiğini ve Çin tarzı kahvenin daha popüler olacağını öne sürdü.

Shanghai’da kahvenin yaygınlaşması ile “kahve+” yaşam biçimi de rağbet görüyor. Kahve festivali, modern tiyatro ve caz müziği gibi etkinliklerle iş birliği yapılıyor ve daha renkli hale geliyor; kahve ve okuma kültürü birleştirilerek vatandaşların okuma hevesi teşvik ediliyor; kahve festivalinde inovasyon yarışmaları düzenleniyor…

2023 Çin Kentlerindeki Kahve Sektörü raporunda aynen şöyle yazıyor: “Çin’deki kahve sektörünün, Shanghai’da filizlenip büyümesi ve olgunlaşması, ardından kendine özgü bir kahve kültürünün oluşması, şehrin açıklık, yenilikçilik ve hoşgörü ruhuna bağlıdır.”

首页上一页12 2

Share this story on

Messenger Pinterest LinkedIn