Türkçe

Cumhurbaşkanı Xi'den spor yoluyla dayanışma çağrısı

CMGPublished: 2023-07-29 16:05:50
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

31. Dünya Üniversite Yaz Oyunları’nın açılış töreni dün Çin’in Sichuan eyaletinin Chengdu kentinde düzenlendi. Oyunlara 113 ülke ve bölgeden yaklaşık 6 bin 500 sporcu katılıyor. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping açılış törenine katıldı. Xi, açılış törenine katılan yabancı konukların onuruna verdiği yemekte, spor yoluyla dayanışmanın ilerletilmesi ve küresel sınamalarla başa çıkmak için uluslararası topluma olumlu enerji aşılanması çağrısında bulundu.

△Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 31. Dünya Üniversite Yaz Oyunları’nın açılış töreninde

Spor, dostluğu pekiştiren bir güç

62 yıl önce Uluslararası Üniversite Sporları Federasyonu kurucusu Paul Schleimer, “dostluk, evrensel sevgi, adalet, sebat, dürüstlük, işbirliği ve çalışkanlığı” Dünya Üniversite Sporları’nın temel ilkeleri olarak belirledi. Çin Cumhurbaşkanı Xi, söz konusu ilkelerin Dünya Üniversite Spor Oyunları’na manevi olarak rehberlik ettiği gibi, dünyada yaşanan değişikliklere yanıt vermek için de yararlı deneyimler oluşturduğunu belirtti.

△Birçok ülkeden 31 meşale taşıyıcısı, Chengdu Dünya Üniversite Yaz Oyunları’nın meşalesini birlikte yaktı

Küresel sınamalarla dayanışma içinde başa çıkılmalı

Xi Jinping, açılış törenine katılan yabancı konuklar onuruna verdiği yemekte yaptığı konuşmada, spor yoluyla dayanışmanın güçlendirilmesi ve uluslararası topluma olumlu enerji aşılanması gerektiğini vurguladı. Xi, “İklim değişikliği, tahıl krizi ve terörizm gibi dünyanın karşı karşıya bulunduğu meydan okumaların üstesinden gelmek için dayanışmanın pekiştirilmesi, güzel bir gelecek yaratılması için işbirliğinin derinleştirilmesi gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Gençliğin dinamizmiyle dünyanın barış ve kalkınması ilerletilmeli

Xi, dünya genelindeki tüm gençlerden beklentilerini şu sözlerle ifade etti: “Dünyadaki gençlerin idealleri ve sorumlulukları olması hâlinde, insanlığın bir geleceği, barış ve kalkınma davası için bir umut olabilir.”

Xi, gençliğe farklı renklerden oluşan dünyaya eşitlikçi, kapsayıcı ve dostane bir tavırla yaklaşma, büyük çeşitliliğe sahip medeniyetlerle temas kurma, medeniyetler arasındaki karşılıklı öğrenme ve iletişimi ilerletme, gençliğin dinamizmiyle dünyanın barış ve kalkınmasını güçlendirme çağrısında bulundu.

Share this story on

Messenger Pinterest LinkedIn