Türkçe

Xi, ''Güzel Çin'' inşası için düzenlemeler yaptı

CMGPublished: 2023-07-19 11:40:37
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

Çin Ulusal Ekoloji ve Çevre Koruma Konferansı dün Beijing’de sona erdi. İki gün süren konferansta Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Genel Sekreteri ve Cumhurbaşkanı Xi Jinping önemli bir konuşma yaptı. “Güzel Çin” inşasının hızlandırılmasını talep eden Xi, çevre dostu ve düşük karbonlu döngüsel ekonomik sistemin kurulması, yüksek nitelikli gelişme hedefine kaliteli ekolojik çevre inşasıyla ulaşılması ve insanın doğa ile uyum içinde birlikte yaşamasını amaçlayan bir modernleşmenin hızlandırılması talimatını verdi.

Geride kalan 10 yılda ekolojik uygarlık inşası, Çin ulusunun sürdürülebilir kalkınması için temel politikalardan biri olarak belirlendi. Bir dizi yaratıcı çalışmalar yürütüldü. Güzel Çin inşasında önemli adımlar atıldı.

△1980’li yıllarda çöl şeklindeki Saihanba

△2021'de Saihanba Ulusal Orman Parkı'nın havadan fotoğrafı. Son 60 yılda, üç nesildir çalışanlar, Saihanba'da 500 milyon ağaç dikerek dünyanın en büyük yapay ormanını oluşturdu.

Cumhurbaşkanı Xi, Ulusal Ekoloji ve Çevre Koruma Konferansı’nda çevre dostu, düşük karbonlu ve nitelikli kalkınmanın ilerletilmesi için stratejik düzenlemelerde bulundu. Ekolojik uygarlık inşasının sürdürülmesi için yüksek nitelikli gelişme ile yüksek nitelikli çevre koruma arasında uyum sağlanması gerektiğini kaydeden Xi, ekolojik sistemin doğal toparlanması ile yapay restorasyonun birlikte yürütülmesi gerektiğini vurguladı. Xi, aynı zamanda karbon zirvesi ve karbon nötr hedeflerinin değişmeyeceğini ama bunun temposuna Çin’in karar vereceğini söyledi.

Kirlilik önleme ve kontrol çalışmalarını var güçleriyle sürdüreceklerini ifade eden Xi, ekosistemin çeşitliliği, istikrarı ve tutarlığının yükseltileceğini belirtti.

Xi, “Güzel Çin” inşası için ilgili garanti sisteminin daha da düzeltileceğini dile getirdi.

△2022’de Zhejiang eyaleti Hangzhou kentinin batı tren istasyonu, fotovoltaik sistemle elektrik üretimi gerçekleştirdi

△Fujian eyaletinin Pingtan ilçesindeki rüzgar enerjisiyle elektrik üretim merkezi.

“Güzel Çin” inşasının, dünya için ne anlamı var ?

Çin halkının ÇKP önderliğinde inşa ettiği Çin tarzı modernleşme, Batılı modernleşmeden farklı özellikler taşıyor. Çevre pahasına geleneksel sanayileşme geliştirme yolu terk edilip, ekolojik ortama öncelik veren, çevre dostu kalkınma yolunu izleyen, insan ile doğa arasında uyuma dayanan modernizasyon gerçekleştirilmektedir. Güzel Çin, Çin tarzı modernizasyonun bir yansımasıdır.

1 milyar 400 milyon nüfusa sahip gelişmekte olan Çin’in ekonomik büyümeyi sürdürmenin yanı sıra, çevre korumayı yoğunlaştırma ve halkın yaşam seviyesini yükseltme uygulamaları, uluslararası toplumca olumlu değerlendirildi. İlkönce “yeşil GDP” kavramını ortaya koyan Amerikan Sanat ve Bilim Akademisi üyesi John B. Cobb. Jr, Çin’in küresel ekolojik uygarlık inşası için bir umut ışığı yaktığını ifade etti.

Share this story on

Messenger Pinterest LinkedIn