Türkçe

Cumhurbaşkanı Xi: Jiangsu, modern endüstriyel sistemin inşasında model olmalı

CMGPublished: 2023-07-08 15:32:20
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, geçtiğimiz günlerde Çin’in Jiangsu eyaletinde incelemelerde bulundu.

Xi Jinping, incelemeleri sırasında yaptığı açıklamada, Jiangsu’nun modern endüstriyel sisteminin inşasının hızlandırılarak, nitelikli kalkınmanın ilerletilmesi için bir model teşkil etmesini umduğunu belirtti.

Jiangsu, neden modern endüstriyel sistem için bir örnek olarak seçildi?

Çin’in doğu sahilinde bulunan Jiangsu eyaleti, güçlü bir endüstriyel temele, zengin eğitim kaynaklarına, elverişli ticaret ortamına ve dev piyasaya sahip. Eyalet, bu yüzden modern endüstriyel sistemin kurulmasına ve Çin tarzı modernleşme sürecinin hızlandırılmasına öncülük edecek kapasiteye sahip.

Cumhurbaşkanı Xi, modern endüstriyel sistemin inşasına nasıl yaklaşıyor?

Xi Jinping, incelemeleri esnasında, ileri imalat teknolojilerine dayanan modern bir endüstriyel sistemin inşasının hızlandırılması, nitelikli kalkınmanın bilimsel ve teknolojik inovasyonla ilerletilmesi, kritik ve yeni teknolojilerin uygulanmasının artırılmasının önemine vurgu yaptı.

Çin’in modern bir endüstriyel sistem kurması dünya için ne anlama geliyor?

Xi, Çin’in yabancı sermaye çekmeyi ve dışa açılmayı genişletmeyi amaçlayan tedbirler alarak, uluslararası piyasayı büyütmeye devam edeceğini vurguladı.

Xi Jinping, 5-7 Temmuz’da yerel yetkililerin eşliğinde, Suzhou ve Nanjing kentlerinde sanayi parklarını, işletmeleri, tarihî ve kültürel sokakları ve bilimsel laboratuvarları ziyaret etti.

Share this story on

Messenger Pinterest LinkedIn