Türkçe

Hong Kong’un ünlü isimlerinden yarıdan fazlası bu sergiye katıldı

CMGPublished: 2023-03-27 14:34:02
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

Son günlerde Çin’in Hong Kong Özerl İdari Bölgesi’ndeki bir yer parlak bir yıldız gibi çok sayıda ünlü isim çekti. Burası Hong Kong Kongre ve Sergi Merkezi’dir (HKCEC).

Ünlü film yıldızları ve şarkıcıların yanı sıra, ünlü uluslararası sanatçılardan Murakami Takashi, hatta ünlü medya patronu Rupert Murdoch’un boşanmış eşi Deng Wendi gibi isimler sergi merkezinde düzenlenen bir sergiyi izledi.

Bu nasıl bir sergiydi?

Bilindiği gibi, mart ayı, Hong Kong’un sanat ayıdıır. Ünlü isimlerin ziyaret ettikleri sergi, Art Basel Hong Kong’dur.

Belki bazı insanların sanat sergisine ilgisi yoktur, ancak Hong Kong’ta düzenlenen bu sergi kaçınılmaz bir olay olarak yorumlanıyor.

Hong Kong’ta ünlülerin partisi mi?

Art Basel, kar güden bir uluslararası sanat fuarıdır, yani bir sanat sergisidir. Dünya ülkelerinden sanat galerileri ve santçılar bu sergiye katılıp kendi eserlerini sergiler. Çoğu eserler tablo, heyhel veya fotoğraf eserleridir.

Sergide bir ziyaretçi memnun olduğu eseri hemen satın alabilir. Tabii, bu sergide satılan eserler hiç ucuz değil, çünkü dünyanın en üst düzey sergisi, tıpkı sanat çevresindeki Paris Moda Haftası’dır. Moda Haftası’nın 100’den fazla yaşı var, Art Basel de 50 yaşındadır.

İsviçre’nin Basel kentinde 1970’li yıllarda ilk kez gerçekleştirilen Art Basel, her yıl bir düzenleniyordu. Sergi, sanatçıların bir araya gelip fikir alış verişinde bulunmasına olanak sağladı. Ancak birkaç yıl sonra sanat sergisi, dünyanın en ünlüsü haline geldi. Bugün sergi her yıl Basel, Miami ve Hong Kong dahil dünyanın 3 kentinde düzenleniyor.

Bu sergi, Hong Kong, hatta Asya’nın sanat çevresindeki konumunu yükseltti. Hong Kong’taki sergi her zaman dünyanın da ünlü isimlerini kente çekiyor. Örneğin Oscar Ödülü sahibi Leonardo DiCaprio, futbol yıldızı David Beckham Hong Kong’taki sergiye katılmıştı.

Ünlü isimleri çekebilmesinin önemli bir nedeni, sergide sergilenen eserlerin sıradışı olmasıdır. Örneğin bu yılın sergisindeki birçok eser, dünyaca ünlü eserdir. Ünlü Japon kadın sanatçı Yayoi Kusama’nın Sarı Balkabağı, Japon sanatçı Yoshitomo Nara’nın heykel eseri, Lucio Fontana ve Giorgio Morandi ile Marc Chagall gibi geçen asırın sanatçılarının eserlerini görmek mümkün. Tabii, Hong Kong’lu sanatçıların eserleri de yer alıyor.

Bu yılın Art Basel sergisine 30’dan fazla ülke ve bölgeden 177 galerri davet edildi. Sergiye, Türkiye’den de iki galeri davet edildi.Sergilenen eserlerin sayısı ve kalitesi daha önceki sergileri geride bıraktı. Ayrıca, 3 yıl süren salgından sonra gerçekleştirilen ilk Art Basel olarak, sergi sanatçıları ve sanat sevenleri heyecanlandırıyor. Hong Kong normal düzene döndü!

Sergi, 21-25 tarihleri arasında düzenlendi.

Share this story on

Messenger Pinterest LinkedIn