Türkçe

Çin, temel araştırmaları güçlendirecek

CMGPublished: 2023-02-23 20:08:41
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

Çin, yabancı ülkelerin kendisini kısıtlama sıkıntısını çözmek için temel araştırma alanlarında yeni önlemler alacak.

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Siyasi Bürosu üyeleri 21 Şubat’ta temel araştırmaların güçlendirilmesi konusunda bir toplu öğrenme toplantısı yaptı. Çin’in en üst düzey lideri Xi Jinping, uzmanların açıklamalarını dinledikten sonra görüşlerini ifade etti.

Çin neden temel araştırmaları güçlendirecek ve nasıl gerçekleştirecek? Bu dünyaya ne gibi yararlar getirecek?

“Toplu Öğrenme” ne demek?

Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Siyasi Bürosu’nun Toplu Öğrenme toplantısı, iktidar partisinin kendisini iyileştirmek için bir öğrenim sistemi ve ÇKP’nin devlet yönetiminin önemli bir özelliğidir. İktidar partisinin karar verme tabakası olarak siyasi büronun üyeleri, düzenli olarak Çin’in gelişmesini ilgilendiren gündemdeki kritik konuları veya profesyonel alanlara ilişkin bilgileri toplu halde öğrenerek yönetim kabiliyeti ve düzeyini sürekli yükseltmektedir. Toplantı yılda kere yapılır. Son toplantının ana konusu, temel araştırmaların güçlendirilip kendi gücüne dayalı teknolojilerle devleti güçlendirme çalışmasının temelinin daha sağlam hale getirilmesiydi.

Neden temel araştırmalara önem verildi?

Temel araştırmalar, araştırmadan kullanıma ve sonra üretime kadar uzanan bir bilimsel araştırma zincirinin başlangıcıdır. Xi Jinping’in benzettiği gibi “Ancak temel yapısı sağlamsa teknoloji davasının binası yüksek inşa edilebilir.” Günümüz dünyası büyük bilim çağına girmiştir. Disiplinlerarası entegrasyon sürüyor ve disiplinlerarası araştırmalar sürekli gelişiyor. Bilim-teknoloji ile ekonomik ve toplumsal gelişme, birbirine daha hızla geçiyor ve uluslararası teknolojik rekabet de sürekli temel bilimlerin ileri ucuna kayıyor. Bunun dışında Çin’in gelişme ortamı, daha karmaşık değişimlerle karşı karşıya. Çin’i ana rakibi olarak gören ABD, müttefiklerini yanına alarak Çin’i kısıtlamaya ve kuşatmaya çalışıyor. Xi, uluslararası teknolojik rekabete karşı kendi gücüne dayalı yüksek teknoloji düzeyine kavuşulması için temel araştırmaların güçlendirilerek kritik teknoloji sorunlarının çözülmesi gerektiğine işaret etti. Xi Jinping’in çizdiği yeni gelişme düzeninde kendi gücüne dayalı teknolojik inovasyona öncelik veriliyor ve temel araştırmalar bu inovasyon zincirinin hayati önem taşıyan bir parçasıdır. Temel araştırmalara verilen önem, ÇKP’nin devlet yönetiminin yönünü gösterirken sistematik anlayışı ve ileriye dönük düşüncesini yansıtıyor.

Bir kadın mühendis laboratuvarda silikon plakayı test ediyor.

Çinli ve yabancı genç bilimsel araştırmacılar laboratuvarda tartışıyor.

Toplantıdan edinilen bilgilere göre, Çin’de temel araştırmalara kolaylık sağlayacak mekanizma ve politikaların saptanması, mali yatırımın sağlanması ve yeteneğin yetiştirilmesi gibi alanlardaki çalışmalar artırılacak.

Share this story on

Messenger Pinterest LinkedIn