Türkçe

Çin, dışa bağımlılığını açık deniz enerji kaynaklarıyla azaltacak

CMGPublished: 2022-12-28 20:46:53
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

Çin, açık denizde petrol ve doğal gaz gibi enerji kaynaklarını geliştirmeye yönelik yatırımlarını artırmaya devam ederek, enerjide ithalata bağımlılığını azaltmayı hedefliyor.

Verilere göre, bu yıl Çin’de açık deniz enerji kaynaklarının kullanımı petrol üretimindeki artışın yaklaşık yarısını, doğal gaz üretimindeki artışın da yüzde 13’ünü oluşturdu.

Açık denizde petrol ve doğal gaz üretiminde büyük artış bekleniyor

Çin Ulusal Açık Deniz Petrol Şirketi (CNOOC) Enerji Ekonomisi Enstitüsü’nün yayımladığı veriler, Çin'de bu yıl açık deniz kaynaklı enerji kullanımının rekor seviyeye ulaştığını gösterdi. Verilere göre, bu yıl Çin’in açık deniz ham petrol üretiminin yüzde 7 artışla 58 milyon 600 bin tona ulaşması, bu artışın ham petrol üretimindeki toplam artışın yüzde 50'sinden fazlasını oluşturması bekleniyor.

Öte yandan, Çin’in açık deniz doğal gaz üretiminin de geçen yıla kıyasla yüzde 8,6 yükselişle 21 milyar 600 milyon metreküpü aşacağı, söz konusu artışın doğal gaz üretimindeki toplam artışın yaklaşık yüzde 13'ünü oluşturacağı tahmin ediliyor.

Enstitünün açıkladığı veriler, ayrıca ülkenin açık deniz petrol üretiminin 2023 yılında 60 milyon tonu, açık deniz doğal gaz üretiminin ise 23 milyar metreküpü aşmasının beklendiğini gösterdi.

CNOOC Enerji Ekonomisi Enstitüsü Başkanı Wang Zhen, bu yıl Çin'de yapılan 7 yeni açık deniz petrol ve doğal gaz keşfiyle bu alanda büyük bir atılıma imza atıldığını belirtti.

BloombergNEF analistlerinden Li Ziyue, Çin'in açık deniz petrol ve doğal gaz üretiminin, 2022-2024 döneminde artmaya devam edeceğine inandığını kaydetti. Li, Çin’in imalat yatırımlarını artırma taahhüdünün ülkenin enerji güvenliği açısından kritik bir rol oynayacağını ifade etti.

Çin’in enerjide ithalata bağımlılığı azalacak

Enstitüye göre, Çin'in ham petrol ve doğal gaz ithalatına olan bağımlılığı bu yıl daha da düşecek.

Ülkenin ham petrol üretiminin bu yıl 205 milyon tona ulaşarak, 2016 yılından bu yana ilk kez 200 milyon ton seviyesini aşması bekleniyor.

Çin’in bu yıl doğal gaz üretiminin de geçen yıla göre yüzde 6,5 artışla 221 milyar 100 milyon metreküpe çıkacağı tahmin ediliyor.

Resmî verilere göre, ülkenin ham petrolde ithalata bağımlılığı 2020 yılında yüzde 73,6 iken, 2021’de yüzde 72’ye inerek son 20 yılda ilk kez gerileme gösterdi.

CNOOC Başkanı Wang Dongjin'e göre, şirketin petrol ve doğal gaz üretimi 2022-2024 döneminde yıllık yüzde 6’nın üzerinde artacak.

Şirketin, petrol ve doğal gaz üretim ve depolama kapasitesini artırmaya yoğunlaşacağına dikkat çeken Wang, “Çin'in enerji güvenliğini desteklemek ve yabancı enerji kaynaklarına bağımlılığını azaltmak için ileri teknolojileri daha iyi kavramaya odaklanacağız.”dedi.

Açık deniz rüzgâr enerjisi üretimi artıyor

Petrol ve doğal gaz dışında, açık deniz rüzgar enerjisi de güçlü bir ölçüde geliştirilmektedir.

CNOOC Enerji Ekonomisi Enstitüsü’nün verilerine göre, Çin’in açık deniz rüzgâr enerjisi kurulu gücü yıl sonuna kadar 32 milyon 500 bin kilovata ulaşacak. Bu sayı, dünya toplamının yaklaşık yarısına tekabül ediyor.

Tahminlere göre, Çin’in kıyı bölgelerindeki elektrik tüketiminde açık deniz rüzgâr enerjisinin payı 2050 yılı itibarıyla yüzde 20’ye yükselecek.

Share this story on

Messenger Pinterest LinkedIn