Türkçe

Her Hafta Bir Hikâye (51) Xi Jinping'in ayak izleri: Zhengding (2)

CMGPublished: 2022-12-22 20:34:58
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

1982 yılının mart ayının sonlarında, 29 yaşındaki Xi Jinping, başkent Beijing'den 300 kilometre uzaklıktaki Hebei eyaletinin Zhengding ilçesinde ÇKP İlçe Komitesi Sekreter Yardımcısı olarak göreve başladı.

Xi, Zhengding ilçesine gitmeden önce Başbakan Yardımcısı sekreteriydi.

Xi, ÇKP'nin taban örgütlenmelerinde ikinci kez görev alıyordu. 1969 yılında, henüz 15 yaşındaki Xi Jinping, ülkenin kuzeybatısındaki çorak bir köy olan Liangjiahe'de çalışmak için başvurmuştu. Xi, orada yaşadığı yedi yıl boyunca yerel halkla birlikte çiftçilik yaptı. 100 kilogram buğdayı 5 kilometre dağlık bir yolda taşıyarak yürüyebilen Xi, köylülerin gözünde "ağırbaşlı ve çalışkan bir gençti".

1975 yılında Xi Jinping, Çin'in en iyi üniversitelerinden olan Tsinghua Üniversitesi'ne kabul edildi. Üç yıl sonra, yani 1978'de Çin, ekonominin inşasını merkeze alan reformlar uygulanmasını hedefleyen tarihî bir karar aldı.

Çağın büyük değişimi sayısız genç Çinlinin de kaderini değiştirdi. Üniversiteden mezun olan gençlerin çoğu büyük şehirlerde çalışmayı tercih ederken, bazıları öğrenimlerini sürdürmek üzere yurt dışına gitmeyi, bazıları da ticaretle uğraşarak para kazanmayı seçti. Peki bir devlet kurumunda çalışan Xi Jinping, neden yeniden bir taban kuruluşunda çalışmayı seçti?

Xi Jinping'e göre, Beijing'de, merkezi organlarda ve liderlerin yanında daha yüksek bir seviyede görev almak, daha geniş bir vizyon kazanmak ve daha fazla bilgi sahibi olmak mümkün olsa da, görevliler halka görece uzak kalıyordu. Halk için somut hizmetlere imza atmanın yolu, taban seviyesinde, halkla beraber çalışmaktan geçiyordu.

Xi Jinping'in görevlendirildiği Zhengding ilçesi, 450 bin nüfusa sahipti. İlçedeki kişi başına yıllık gelir 150 yuandan azdı.

1980'li yılların başında çoğu Çinli, hayatında bir peçete bile görmemişti. Bisiklete sahip olmak birçok ailenin hedefiydi. Aynı dönemde, ABD'de kişi başına düşen milli gelir 14 bin doları aşmıştı. Singapur, Güney Kore, Hong Kong ve Taiwan o dönemde "Asya'nın Dört Küçük Ejderhası" (Asya Kaplanları) olarak biliniyordu. Bu ülke ve bölgelerin ekonomileri hızla yükseliyordu.

Xi Jinping'in o dönemki meslektaşı ve ilçe başkanı Cheng Baohuai, bir keresinde şöyle demişti: "Xi Jinping, tarihte hem kaotik hem de büyük değişiklikler yaratan bir dönüm noktasında Zhengding'e geldi.”

△1983 baharında, dönemin ÇKP Zhengding İlçe Komitesi Sekreter Yardımcısı Xi Jinping ofisindeyken.

Xi Jinping'in uzun yıllar arkadaşlık ettiği ve Zhengding ilçesinin o dönemki başkan yardımcısı olan Wang Youhui, "Xi Jinping'i ilk gördüğümde, üzerinde eski bir asker üniforması, ayağında büyük ayakkabılar vardı. Orduda yemek yapan bir aşçı gibi görünüyordu.”

Xi Jinping, bu görüntüsüyle halkı yalnızca çiftçiliğe vakıf olan, sanayi hakkında bilgisi olmayan ilçenin ortamına epey uyuyordu. Herkes gibi o da yere çömelir, bir yemek kâsesini eline alıp yemeğini yer ve diğerleriyle sohbet ederdi. İncelemeler yapacağı köylere hep bisikletiyle giderdi.

Köyler arasında mekik dokuyan bu "Bejingli" genci gören köylüler şaşkınlıklarını gizleyemiyor, "Bu genç neden taban kuruluşunda çalışmak için gönüllü olarak rahat yaşamından vazgeçti?"diye soruyordu. Xi, bu soruyu "Sadece rahat bir hayat yaşamayı düşünmek vasat bir arayış. Ben, 'Acı Denizi'ne girmeye hazırım." diye yanıtlamıştı.

△Ekim 1984'te, dönemin ÇKP Zhengding İlçe Komitesi Sekreteri Xi Jinping, sokaklarda "Anket Formu" dağıtıyor.

Xi Jinping, 2013 yılında Çin Cumhurbaşkanlığı'na seçildikten sonra gençlere şunları söyledi: "Ülkemiz, milletimiz, nesiller boyu azimle ve sıkı şekilde yürütülen çalışmalar sayesinde, yoksulluk ve zayıflıktan adım adım günümüzün kalkınma ve refah seviyesine ulaştı. Gençler zorluklardan korkmamalı, zorlukların üstesinden gelmeli ve yeteneklerini geliştirmek için zor koşullar altındaki taban kuruluşlarına gitme cesaretine sahip olmalılar.”

Yerel halkın yaşamını iyileştirmek için genç Xi Jinping, Zhengding ilçesindeki reformları cesaret ve istikrarla hayata geçirdi; ilçeye ticaret, turizm projeleri, tarım bilimleri ve teknolojileri getirdi. Xi, yerel halk için daha geniş bir dünyanın kapısını açtı.

Share this story on

Messenger Pinterest LinkedIn