Türkçe

Her Hafta Bir Hikâye (50) Xi Jinping'in ayak izleri: Zhengding (2)

CMGPublished: 2022-12-16 17:57:54
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

Xi, güvendiği çiftçiyi işletmenin müdürlüğüne getirdi

30 Ocak 1984'de... Çin'in en önemli geleneksel festivali olan Bahar Bayramı'na üç gün kala, kentlerde çalışan birçok kişi tatilde aileleriyle bir araya gelmek için memleketine dönmüştü.

Hebei eyaletinin ÇKP Zhengding İlçe Komitesi Sekreteri Xi Jinping, bayramda memleketi Beijing'e dönmedi. Xi, meslektaşlarını Liu soyadlı bir çiftçinin evine götürdü. Çin'in kuzeyi soğuğuyla meşhurdur: Kış mevsiminde sular daha damlarken buza dönüşür. Ancak Liu Chengyong'un üç odalı toprak evinde sıcak bir atmosfer vardı. Yetiştirdiği 25 tavuk durmaksızın gıdaklıyordu.

Xi Jinping, eve girer girmez şöyle dedi: "Bu soğuklarda tüm Zhengding'de sadece sizin tavuklarınızın hâlâ yumurtladığını duydum.”

Liu Chengyong, ilçede "tavuk komutanı" lakabıyla tanınıyordu. Daha önce, başka bir eyaletteki kamuya ait tavuk çiftçiliğinde çalışmıştı. 1982'de memleketine dönerek, iki ortağıyla bir tavuk çiftliği kurdu. Liu, yarım yılda 8 bin yuan gelir elde etti. Xi Jinping'in Zhengding'deki görevine başladığı dönemde ise çiftliğin yıllık net geliri 220 bin yuana ulaşmış, çalışan çiftçi sayısı 43'e yükselmişti. O dönemde, Zhengding ilçesindeki kişi başına ortalama yıllık gelir 150 yuanın altındaydı.

Zhengding'de 300'den fazla yepyeni tavuk kümesinin yer aldığı devlete ait bir çiftlik vardı. Yemleme ve yumurta toplama gibi tüm çalışmalarda makineleşmeye gidilmişti. Ancak işletme zarar ediyordu. İşler yürümüyordu, kurulan ekipman atıl durumdaydı; bahçedeki rengi solmuş çimenlerin uzunluğu diz boyunu geçmişti.

Xi Jinping'in Liu Chengyong'u ziyaret etmesinin amacı, ona devlete ait bu tavuk çiftliğinin sorumlusu olmasını, deneyimlerine dayanarak işletmeyi bu zorluktan kurtarmasını teklif etmekti. Xi, çiftçiyi şu sözlerle cesaretlendirdi: "Bu yıl, bir kuruş ödesen dahi, kâra geçmiş sayılacaksın!”

Liu Chengyong, tavuk yetiştiriciliği konusunda kendine çok güveniyordu. "Bu yıl 5 bin yuan ödeyeceğime söz veriyorum!" dedi ve beş yıllık bir sözleşme imzaladı.

O dönemde çiftçilerin devlete ait işletmelerin sorumlu pozisyonlarına getirilmesi önemli bir olaydı. Birçok kişi, "Tavuk çiftliğini kurtarmak bu kadar kolay mı?", "Çiftçinin biri devlet işletmesine nasıl yönetici olur. Ne saçmalık!" diyerek duruma itiraz ediyordu.

Xi Jinping, Zhengding sokaklarında halkın fikirlerini dinliyor

O sırada Xi Jinping, Zhengding ilçesindeki devlete ait birkaç işletmede araştırmalar yaptı. Xi, "işletmeleri, ellerini ayaklarını bağlayan unsurlardan kurtarma ve onlara yetki verme" kararını aldı. İşletme yönetimi konusunda tecrübeli bir yardımcısı, "Bu esaslı bir çözüm. Fakat somut olarak nasıl yapılacak?" diye sordu.

Xi, işletmelere daha fazla özerklik verilmesi gerektiğini söyledi.

Devlete ait işletmeleri kârlı hâle getirmek için Xi Jinping, bir dizi düzenleme yaptı. Sözleşmelerin, işletmenin sabit sermaye, kâr ve vergi artış oranları doğrultusunda imzalanması, ikramiyelerin fiilen tamamlanan miktara göre ödenmesi, ikramiyeye tavan getirilmemesi kararı alındı. Bu düzenlemeyi fazla cesurca bulanlar çoktu.

Böylelikle Liu Chengyong adlı çiftçi, devlete ait bir işletmenin patronu oldu.

Xi Jinping, Liu'yu hiç unutmazdı, sürekli ona durumu sorardı.

"Tavuk yetiştiriciliği nasıl gidiyor?”

"Herhangi bir salgın var mı?”

"Yumurtlamak üzereler mi?”

Xi Jinping'in desteğiyle Liu Chengyong, işletmenin 70'ten fazla işçisinden sadece 10'una ihtiyaç olduğuna karar verdi. Her işçiye de 100 civarında tavuğun yetiştirilmesi sorumluluğu verildi.

Aynı yılın sonunda, tavuk çiftliğindeki yumurtlama oranı yüzde 80'in üzerine çıkarken, çiftlik 60 bin yuandan fazla kâr elde etti. Yıllardır zarar eden bu devlet işletmesi böylelikle tekrar hayata döndü.

Aralık 1982'de, dönemin ÇKP Zhengding İlçe Komitesi Sekreter Yardımcısı Xi Jinping, örnek işçiler toplantısında konuşuyor

Reform önlemleri Zhengding'e önemli değişiklikler getirdi. 1985 yılında ilçenin toplam sanayi üretimi, 1982 yılındaki seviyeye göre 2 kattan fazla artarak 240 milyon yuana ulaştı.

Share this story on

Messenger Pinterest LinkedIn