Türkçe

Her Hafta Bir Hikâye (49) Xi Jinping'in ayak izleri: Zhengding (1)

CMGPublished: 2022-12-10 19:40:29
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

Xi Jinping: Bilimsel yolla geliştirilirse iyi bir hasat sağlanabilir

Çin'in Hebei eyaletine bağlı Zhengding ilçesinden geçen iki nehir vardır: Hutuo ve Laoci nehirleri. İki nehir, toplamda yaklaşık 13 bin hektarlık kıyı arazisine sahip. 1980'li yılların başında, nehrin iki tarafında da insanların arzuladığından epey farklı bir manzara vardı. Nehrin kıyısında ağaçlar ve çayırlar yoktu; bölge, sadece rüzgâr ve kumun neden olduğu felaketlerle anılıyordu. Laoci nehrinin güney kıyısındaki Donglishuang köyünde, her rüzgâr estiğinde, her evin saçaklarının altında birkaç santimetre kum ve toz birikiyordu. Yemek yerken rüzgâr eserse ağzınıza kum dolması çok muhtemeldi.

Hutuo nehrinin bugünkü görünümü

Nisan 1982'de, henüz bir aydır Zhengding ilçesinde görevli olan Xi Jinping, bisikletine binerek incelemelerde bulunmak üzere Hutuo nehri kıyısına gitti. Nehrin her iki tarafında geliştirilip kullanılabilecek arazinin genişliğinin yaklaşık 10 bin hektar olduğunu, bunun da ilçenin ekilebilir arazisinin yaklaşık yüzde 30'una tekabül ettiğini öğrenen Xi, bu toprakların nasıl değerlendirilebileceği sorusuna odaklandı.

Yerel sakinler, başlarını iki yana sallayarak bunun işe yaramayacağını düşündüler. Nehir kıyısında hiçbir şeyin iyi yetişemeyeceği kanısındaydılar. Köylerden birinin muhtarı, "Mısır yetiştirmeye çalışan bir köy var. Koskoca arazide sadece bir torba mısır toplandı." dedi.

Ancak, Çin'in kuzeybatısındaki Shaanxi eyaletinin kuru iklimi ve çorak topraklarında 7 yıl yaşayan ve çalışan Xi Jinping, nehir kıyılarının bilimsel olarak geliştirilmesi durumunda iyi hasat elde edilebileceğine inanıyordu. Kasım 1983'te, Zhengding'de tüm ilçeyi kapsayan bir toplantı yapıldı. Toplantıda, nehir kıyısında hızla büyüyen ormanlar oluşturulması, hünnap ve meyve yetiştirilmesi kararı alındı. Xi Jinping, herkesi harekete geçirdi: "Kışın tarıma ara verildi. Bu, nehir kıyılarını araziye dönüştürmek için harika bir zaman. Planlamaya başlamalı, düzenlemeler yapmalı ve halkı seferber etmeliyiz. Gelecek yıl ekime başlayabiliriz. Gelecek yıl ilçede, 10 bin mu (yaklaşık 600 hektar) yeni meyve ağacı ekilmesi, meyve dikili arazinin sonraki her yıl 10 bin mu genişlemesi sağlanmalı.”

İlçe yönetimi, köylülerin endişelerinin giderilmesi için ekim konusunda serbestlik olduğunu, hangi ürün daha çok gelir getirecekse onun yetiştirilebileceğini açıkladı. Getirilen politika, nehir kıyılarını yönetme hakkının hanelere devredilmesini, bu durumun 30 yıl korunacağını açıkça ortaya koyuyordu.

Köylüler, hem politika hem de bilimsel açıdan kendilerine verilen taahhütler sonrasında, ellerine çapalarını ve küreklerini alarak nehir kıyılarını kazdılar, çukurlar açtılar ve hendekleri tamir ettiler. Tarımsal üretim alanında zengin deneyime sahip olan Xi Jinping, köylülere şunları söyledi: "Saman, gübre ve yabani otları orantılı şekilde karıştırın, iyice karıştırın, çukurları doldurun ve üzerini toprakla örtün. Fermantasyondan sonra topraktaki organik maddeler artar.”

Kim onu geliştirirse, hasat ona aittir. Çok kısa bir zamanda nehir kıyıları verimli bir şekilde kullanılmaya başlandı. Xi Jinping, bu sırada bilimsel ve teknolojik personelin kırsal kesime gidişi için gerekli düzenlemeleri yaptı. Patates, karpuz, pamuk ve fuji elması, ot bulunmayan nehir kıyılarında üretildi, tüm ürünlerden iyi hasat sağlandı.

Yerel kadrolar, sahili tekrar kontrol etmeye geldiklerinde Xi Jinping, onlara şöyle dedi: "Ne kadar kıyı arazisi tarıma açılırsa o kadar hasat elde edilebilir. Bakın, köylüler ne kadar da hevesli.”

20 Ocak 1985'te, Zhengding sakini Gan Guotian, Xi Jinping'in mührünün bulunduğu "Öncü Zengin Ödülü" onursal sertifikasını aldı.

Share this story on

Messenger Pinterest LinkedIn