Türkçe

Her Hafta Bir Hikâye (48) Xi Jinping’in ayak izleri: Zhejiang (8)

CMGPublished: 2022-12-01 09:58:02
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

Kent de güzel köy de... Kentli ve köylü birlikte zenginleşiyor

Çin’in Zhejiang eyaletinin Yu köyü, gelecekte ekolojik gelişme yolunu izleyecek. Bu, köy kadroları ile köylüler arasında varılan bir fikir birliği. Yu köyü, çevresindeki 4 köy ile beraber metruk maden ocaklarını ve arazileri yeşillendirip, çorak arazileri bir ‘‘hazineye’’ dönüştürerek bölgesel turizmi geliştirdi. Bunun yanı sıra, tüm köydeki 36 hektarın üzerinde tarım arazisi ve 400 hektardan fazla dağ ormanı ortak yönetim ve inşa kapsamına alındı. Köyde, eyalet düzeyinde modern bir tarım parkı inşa edilerek, orman ekonomisi geliştirildi. Bir dizi ‘‘yeşil’’ tarımsal yan ürün markası yaratıldı. Yeşil ekolojik kaynakların köylülere gelir kazandırması sağlandı. Köy sakinleri, yaşadıkları bölgeden ayrılmadan maaş, kira ve temettü geliri elde etmeye başladı.

Yu köyündeki son değişiklik ise ”Yu Köyü Ortakları" oluşumunun başlatılması suretiyle çevre dostu endüstriyel faaliyetlerin teşviki için sosyal sermaye sağlanması ve ekolojik bir yeşil sanayi zinciri oluşturulması oldu.

Yu köyünün "5G Nesnelerin İnterneti + Temiz Kaynak Sularında Balık Yetiştiriciliği" gibi projeleriyle yetiştirilen ilk grup ürünler satışa çıkmak üzere. Köy kadroları, küçük balıkların, temiz kaynak sularında “akıntıya karşı yüzmenin” simüle edilmesiyle yetiştirildiği bilgisini verdi. Lezzetiyle dikkat çeken balıkların, yerli birinci sınıf e-ticaret kanalları aracılığıyla kentlerde yaşayanların sofralarına ulaştırılması planlanıyor.

Konforlu bir yaşam çevresi, akıllı uygulamalar, eksiksiz kamu hizmetleri ve zengin etkinlikler... Yu köyü için daha iyi bir geleceğin planı yavaş yavaş gerçekleştiriliyor, “kentin de köyün de aynı derecede güzel, kentlinin ve köylünün birlikte zenginleşmesi” vizyonu hayata geçiriliyor.

Yu köyünde Xi Jinping'in ekolojik uygarlık düşüncesi uygulanırken, ekolojik çevreyi korumanın kavram ve temel ilkeleri netleştiriliyor.

17 yıl önce Köy Komitesi'nin konferans salonunda “iki dağ” düşüncesi bir “tohum” gibiydi, şimdi ise bu düşünce filizlendi. Yeşil kalkınma doğru bir yoldur, dolayısıyla bu yolda ilerleme kararlılığını göstermeliyiz.

Share this story on

Messenger Pinterest LinkedIn