Türkçe

Her Hafta Bir Hikâye (46) Xi Jinping'in ayak izleri: Zhejiang (6)

CMGPublished: 2022-11-16 21:18:10
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

Dağlık bölgelerde yaşayanların geçim kaynakları değişti

Çin’in Zhejiang eyaletinde Haziran 2003'te çiftçilerin geçim kaynaklarının artırılmasını ve kırsal yaşam ortamının iyileşmesini hedefleyen köy ıslahı projesi başlatıldı. Proje sayesinde, Yu köyündeki maden ocakları ve çimento fabrikaları kapatıldı. 15 Ağustos 2005'te, dönemin ÇKP Zhejiang Eyalet Komitesi Sekreteri Xi Jinping, incelemelerde bulunmak üzere bölgeye geldiğinde, “berrak su ve yemyeşil dağların altın ve gümüş değerinde" olduğu kavramını ilk kez öne sürmüştü.

Ziyaretten 9 gün sonra, "Zhejiang Gazetesi"nde Xi Jinping’in "Berrak Sular ve Yemyeşil Dağlar Altın ve Gümüş Değerindedir" başlıklı makalesi yayımlandı. Makalede, eyaletin ekolojik avantajlarının ekolojik tarıma, ekolojik sanayiye, ekolojik turizme ve diğer ekolojik ekonomik avantajlara dönüştürülebilmesi durumunda, berrak suların ve yemyeşil dağların da altın ve gümüş değerinde olacağına dikkat çekildi.

Eyalete bağlı Anji ilçesi, son 17 yılda, ekolojik medeniyetin inşasını köyün ekonomi, kültür ve çevre alanlarındaki inşa çalışmalarına entegre etti ve ilçenin endüstriyel yapısını düzeltti: “Taş ekonomisi” “ekolojik ekonomiye" dönüşürken, ekolojik güzellik, endüstriyel refah ve yeşil kalkınma yoluna çıkıldı. 2021 yılında ilçenin Yu köyü, yaklaşık 800 bin turist ağırlarken, köyün geliri 8 milyon yuanı, köylülerin kişi başına yıllık geliri de 61 bin yuanı aştı. Yu köyünde, herkes için kırsal uyumun ve refahın buluştuğu güzel bir tablo oluştu. Bugün, Yu köyünün suları daha da berrak, dağları daha da yeşil. Dağlık bölgelerde yaşayanların geçim kaynakları tamamen değişti.

Fotoğraf: Daha önce bir madende traktör şoförlüğü yapan Pan Chunlin, şimdi ailesiyle birlikte yeşil kalkınma yolunu izlemeye kararlı.

Xi Jinping’in "Chunlin Köşkü"nü ziyaret etmesinden sonra Pan Chunlin, yeşil kalkınma yolunda gitmeye daha da kararlı hâle geldi. Geçmişte Yu köyündeki madende traktör şoförlüğü yapan Pan, maden ocaklarının kapanmasının ardından turist ağırlamak için köydeki ilk pansiyonları kurdu. Bölgedeki yeşil çevre ve temiz hava sayesinde, ağırladıkları turist sayısı sürekli artıyor. Salgının etkilerine rağmen, pansiyonlarının yıllık cirosu 3-4 milyon yuana ulaştı. Ailesine ait yüzlerce hektarlık bambu ormanını köy kooperatifine devreden Pan, her yıl binlerce yuan değerinde temettü alıyor.

Aile pansiyonlarının işlerinin iyiye gitmesiyle birlikte Pan Chunlin köylüleri de kendisiyle birlikte zenginleştirmek için çaba harcamaya başladı. Pan, Kırsal Konaklama Birliği’nin başkanı ve ÇKP Tianhuangping Pansiyon Derneği'nin şube sekreteri oldu. Herkesi müşteri kaynaklarını paylaşmaya ve hizmet kalitesini iyileştirmeye yönlendiren Pan, "Madende çalışıyordum ve bütün gün toz içindeydim. Şimdi temiz, güvenli ve sağlıklı bir ortama sahibim.” dedi. Pan Chunlin. "Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in talimatlarını izleyerek doğru yolda ilerliyorum ve refahım giderek daha da artıyor.” ifadesini kullandı.

Share this story on

Messenger Pinterest LinkedIn