Türkçe

CIIE'de dünyaca ünlü 15 ilaç firmasına yoğun ilgi

CMGPublished: 2022-11-12 12:54:30
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

5. Çin Uluslararası İthalat Fuarı (CIIE) 5 Kasım’da Shanghai’da açıldı. Bu seneki fuara, dünya genelinden 15 ünlü ilaç firmasının katılması dikkat çekti.

CIIE, uluslararası ilaç firmaları için önemli bir platform

Shanghai Ulusal Kongre ve Sergi Merkezi yetkilisi Ning Feng, CIIE’nin beş yıldır yabancı işletmelerin Çin piyasasına girmesi için önemli bir platform hâline geldiğini söyledi.

Ning, bu yılki fuara aralarında MSD, AstraZeneca, Pfizer ve Johnson & Johnson’ın da yer aldığı 15 ilaç firmasının yeni ürünleriyle katıldığını bildirdi.

Bu yılki fuara 1000 metrekarelik alanla katılan Pfizer, kanser tedavisi, aşılar, enfeksiyon ve iltihap önleyici ilaçlar dâhil 20’nin üzerinde inovatif ürün sergiledi.

Pfizer Çin Bölge Yöneticisi Peng Zhenke, “Kısa süre önce sona eren Çin Komünist Partisi (ÇKP) 20. Ulusal Kongresi’nde birçok olumlu haber verildi. Bu haberler şüphesiz ki Pfizer’e Çin’de uzun vadeli planlar yapma yönünde daha fazla güven ve dinamizm kattı. Pfizer, CIIE aracılığıyla dost çevresini sürekli genişleterek daha fazla inovatif ürünü en kısa süre içinde Çin’e getirmeye çalışacak.” dedi.

İlaç piyasasına yerli ve yabancı sermayeden büyük ilgi

Son yıllarda Çin’de sağlık sigortasının kapsamının genişlemesiyle ülkenin ilaç piyasasına yerli ve yabancı sermaye akını başladı. Bu durum, inovatif ilaç ve dijital tıp gibi yeni yükselen alanların gelişmesine de hız kattı.

Çin’in dış ticaretinde ilaç sektörünün payı da git gide artıyor. Verilere göre, 2020 yılında Çin’in tıbbi malzeme ve ilaç ürünleri ithalatı bir önceki yıla göre yüzde 3,5 artarak, 37 milyar 187 milyon dolara; ihracat hacmi ise yüzde 26,6 artışla 23 milyar 33 milyon dolara ulaştı.

Uluslararası danışmanlık firması Frost&Sullivan tarafından yayımlanan bir rapor, Çin’in biyomedikal piyasasının büyüklüğünün 2016 yılında 183 milyar 600 milyon yuan iken, 2020 yılında 345 milyar 700 milyon yuana çıktığını ortaya koydu. Piyasa büyüklüğünün 2023 yılında 4 trilyon yuana ulaşmasının beklendiği belirtildi.

Çin Devlet Gıda ve İlaç İdaresi’nden edinilen bilgiye göre, şu an Çin tıbbi malzeme ve ilaç tüketimi alanında ABD’nin ardından dünyanın ikinci büyük piyasası ve en büyük ilaç ham maddesi ihracatçısı konumunda.

Uzmanlar, çok uluslu ilaç firmalarının Çin piyasasındaki faaliyetlerinin yerli ilaç sektörünün gelişmesine hem fırsat hem de sınamalar getirdiği kanısında. Yerli firmalar, gittikçe daha şiddetli rekabetle karşı karşıya kalırken, çok uluslu ilaç firmalarının Çin’de fabrika kurarken ileri teknolojilerini ve üretim hatlarını getirmesi Çin’in ilaç sektörünün gelişmesini de hızlandırıyor.

CIIE’de verimli sonuçlar elde ediliyor

Dünyada ithalat teması altında düzenlenen ilk ulusal düzeydeki fuar olan CIIE kapsamında, daha önceki dört organizasyonda verimli sonuçlar alındı. CIIE’de sergilenen toplam yeni ürün, yeni teknoloji ve yeni hizmetlerin sayısı bin 500’ü aşarken, organizasyonlar kapsamında toplam değeri 270 milyar doları aşan anlaşmalara imza atıldı.

Son fuarda imzalanan sözleşme tutarı ise geçen yıla göre yüzde 3,9 artışla 73 milyar 520 milyon ABD dolarına ulaştı.

5-10 Kasım günlerinde düzenlenen 5. CIIE’ye 145 ülkeden işletmeler ile uluslararası örgütler katıldı. Katılımcılar arasında dünyanın en güçlü 500 işletmesinden 284’ü de yer alıyor.

Share this story on

Messenger Pinterest LinkedIn