Türkçe

Her Hafta Bir Hikâye(44) Xi Jinping’in ayak izleri: Zhejiang (4)

CMGPublished: 2022-11-04 11:10:51
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

"Kentsel ve kırsal kalkınmanın entegrasyon seviyesi yükseltilmeli”

Zhejiang eyaletinin Zhoushan kentine bağlı Dinghai Bölgesi’nde bulunan Xinjian köyüne gider, nehir kıyısındaki dolambaçlı yolu bir saat kadar yürürseniz Yuan Qizhong'un evine ulaşabilirsiniz.

Mayıs 2015'te Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Zhejiang eyaletinde incelemelerde bulundu. Xi, Yuan Qizhong'un evinde, aile üyeleri ve köy temsilcileri ile aynı masaya oturup sohbet etti. Xi Jinping, kentsel ve kırsal kalkınmanın entegrasyon düzeyinin yükseltilmesi için kırsal kesimde yaşayanların üretim gücünü özgürleştirmenin ve köylülerin yaşam seviyesini yükseltmenin öncelikli politikalar olması gerektiğini kaydetti.

Yuan Qizhong "Cumhurbaşkanı Xi’nin sözleri köylüleri canlandırdı! Sonraki süreçte, birçok köy sakini turistleri ağırlamak için pansiyon ve çiftlik evleri kurdu. Hayatımızı her geçen gün daha iyiye gidiyor. Artık sosyal güvenlik sistemine de dâhil edildik.’’ dedi.

Zhejiang, son yıllarda Yuan Qizhong'un yaşadığı Zhoushan adasında yaşayanların "geride kalmasını" önlemek için bir tedbir paketi ortaya koydu. Eyalet, yaşlı nüfusun sorunlarını çözmek ve bölgesel uçurumu daraltmak için kentlerden adaya profesyonel bakıcıların gelmesi sürecini koordine etti. Bunun yanında, kentler ile köyler arasındaki gelir uçurumunu daraltma hedefiyle su ürünleri yetiştirilen alanlara “üç hak” adıyla anılan reformu uygulandı. Bu kapsamda, deniz açıklarındaki kiraların bir kısmı köy fonlarına iade edilirken, gelir uçurumunun azaltılması için rekreasyonel balıkçılık ve su ürünleri yetiştiriciliği geliştirildi ve düşük gelirli balıkçılar için istihdam olanakları artırıldı.

Yuan Qizhong’un ve diğer köylülerin yaşamlarında meydana gelen büyük değişiklikler, Zhejiang'ın kentsel ve kırsal kalkınmanın entegrasyonunu hızlandırmasının, kentlerin köylüleri destekleyerek entegrasyon sağlanmasının bir sonucu.

Zhejiang'ın dağlık bölgelerinde, eyalet nüfusunun yaklaşık yüzde 24'ünü barındıran, ancak kalkınma bakımından nispeten geride kalmış 26 ilçe bulunuyor. Eyaletin kentsel ve kırsal bölgeler arasındaki uçurumu daraltmasının yolu, bu bölgelerin yoksulluktan kurtulmasından geçiyor.

10 Haziran 2021'de "Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi ve Devlet Konseyi’nin Zhejiang'ın Yüksek Nitelikli Kalkınmasını Destekleme ve Ortak Refah Örnek Bölgesi İnşa Etmeye İlişkin Önerileri" açıklandı. Hemen ardından Zhejiang, “Dağlık Bölgelerdeki 26 İlçenin Yüksek Nitelikli Kalkınmasını Destekleme Önerileri”ni yayımladı. 26 ilçede ileri imalat teknolojilerinin hâkim olduğu “endüstriyel yerleşim bölgelerinin” inşası desteklendi, eyaletteki diğer bölgelerin “inovasyon bilim ve teknoloji parkları" ve "endüstriyel işbirliği parkları" kurması teşvik edildi. "Hematopoetik" bir mekanizma oluşturulması için çeşitli önlemler alındı.

Tarımsal bilimler ve teknolojilerden sorumlu yetkililer, tarlalara üretim ve ekim tekniklerini getirirken, tarım üreticileri fonları ve pazarları tarlalara taşıdı. Planlamacılar ve sanatçılar da hanelere manevi destek sağladı. Cumhurbaşkanı Xi’nin sözleri doğrultusunda nitelikli personel, kırsal bölgelere giderek, kentsel ve kırsal kalkınmanın entegrasyon düzeyini iyileştirmek için çabalamayı sürdürüyor.

2021 yılında Zhejiang'da kentsel ve kırsal alanların koordineli gelişiminde iyi bir trend yakalandı. Kırsal kesimde yaşayanların gelir artış hızı kent sakinlerini geride bırakırken, dağlık bölgelerdeki 26 ilçede yaşayan çiftçilerin gelir artış hızı da eyalet genelindeki diğer çiftçileri geçti. Düşük gelirli çiftçilerin gelir artışı ise eyaletin diğer çiftçilerinkinden daha hızlı oldu. Kentli ve kırsal kesimde yaşayanların gelir oranı 1,94 / 1'e geriledi.

Share this story on

Messenger Pinterest LinkedIn