Türkçe

Her Hafta Bir Hikâye(43) Xi Jinping’in ayak izleri: Zhejiang (3)

CMGPublished: 2022-10-26 16:13:59
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

“Yüksek nitelikli kalkınmaya hız verelim’’

Haziran ayı: Çin’in Zhejiang eyaletinin Ningbo kentinde yer alan Zhoushan Limanı'nın Chuanshan Liman Bölgesi’ndeki iskelede 10 bin tonluk bir gemi, konteyner yükleme ve boşaltma işlemlerini düzenli şekilde sürdürüyor. Zhoushan Limanı, 2021 yılı sonu itibarıyla elleçlenen yük miktarı bakımından art arda 13 yıldır dünyada ilk sırada yer aldı.

Ningbo kentindeki Zhoushan Limanı’nın Meidong İskelesi’nde bir yük gemisi

Fotoğraf: Xinhua - Huang Zongzhi

Mart 2020'de Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, salgınla mücadele ile çalışma ve üretimin yeniden başlatılmasına dair incelemelerde bulunmak üzere Zhejiang'a gitti. Xi’nin ilk durağı, Ningbo’daki Zhoushan Limanı’ydı. Liman işçilerinin çalışkanlığını öven Xi, şunları söyledi: “Liman, ekonomik kalkınmayı destekleyen temel ve merkezi bir tesistir. Siz, önemli bir güçsünüz.”

Zhoushan Limanı Kontrol Merkezi Müdürü Luo Kejie, "Xi’nin sözleri bizi teşvik etti. İki yıldan fazla bir süredir salgın koşullarında güvenli üretime önem verdik, lojistik zincirinin istikrarını korumaya ve lojistiğin sorunsuz gerçekleşmesini sağlamaya devam ettik." dedi. İstatistiklere göre, bu yılın ocak ila nisan ayları arasında Zhoushan Limanı’nda elleçlenen yük miktarı yüzde 4 artışla 410 milyon tona ulaşırken, konteyner sayısı yüzde 5,2 artışla 10 bin 945 milyonu buldu.

Hem "nicelik” hem de "niteliğin" arttığı Zhoushan Limanı, Zhejiang'ın yüksek nitelikli kalkınmasını hızlandıran bir örnek oldu.

Zhoushan Changhong International Shipbuilding Co.'nun Ar-Ge departmanında teknik personel olarak çalışan Li Chuanjiang, Cumhurbaşkanı Xi’nin 2015 yılında yaptığı ziyaret esnasında, şirketin temel rekabet gücünün sürekli olarak geliştirilmesini istediğini söyledi. Li, Cumhurbaşkanı Xi’nin sözleri daima akıllarda tutularak Ar-Ge çalışmalarının sürekli artırılması sonucunda, şirketin son iki yılda teknik içerik oranı ve katma değeri yüksek sıvılaştırılmış gaz taşıma ve ikmal gemilerini kilit ürünler haline getirdiğini kaydetti.

Küresel ölçekte gelişmiş bir üretim üssü olma hedefine odaklanan Zhejiang, son yıllarda endüstriyel temelleri genişletmek ve zincirlerin kalitesini yükseltmek üzere projeler hayata geçirdi. Eyalette, üretim değeri 50 milyar yuanın üstünde olan 30 sektörde ilk grup pilot projeler başlatıldı.

Share this story on

Messenger Pinterest LinkedIn