Türkçe

"Bisiklet krallığı" geri döndü

CMGPublished: 2022-10-10 14:54:03
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

Bisiklete binmek, son yıllarda moda, spor ve ileri teknoloji gibi faktörler nedeniyle Çinlilerin günlük hayatına yeniden girdi.

Geçmişte “bisiklet krallığı” olarak adlandırılan Çin, bugünlerde bu unvanı geri kazandı. Ancak bisiklet, artık sadece taşıt işlevi görmüyor, aynı zamanda spor amaçlı kullanılıyor.

Bisiklete binen kişi sayısı sürekli artıyor

Beijing Belediyesi Ulaştırma Komisyonu’nun yakın tarihli bir anketinin sonuçları, başkentte bisiklete binen kişi sayısı sürekli artarken, yıllık sürüş sayısının geçen yıl 950 milyona yükseldiğini gösterdi. Bu sayı, 2017 yılında 50 milyondu. Her geçen gün daha çok Çin vatandaşı, bisiklete binmeyi en moda sporlardan biri olarak görüyor.

2021 Çin Bisiklet Raporu’na göre, ülkede bisiklet sporuna başlayanlardan yüzde 29,8'i bir adet bisiklete, yüzde 56,91'i ise 2 ila 3 bisiklete sahip.

Bisiklete ayrılan bütçeler yükseldi

Dağ bisikletleri ve yol bisikletleri büyük ilgi görürken, bazı modelleri satın almak için en az üç ay beklemek gerekiyor.

2021 Çin Bisiklet Raporu'na göre, 2021 yılında spor amaçlı bisiklet kullananların yüzde 27,88’i bisiklet için 800 ila 15 bin yuan (114 - 2.100 ABD Doları) arasında bütçe ayırırken, yüzde 26,91’inin bütçesi ise 15 ila 30 bin yuan (2.100 - 4.200 ABD Doları) arasında.

Çin Bisiklet Birliği’nin açıkladığı verilere göre, geçen yıl ülkedeki bisiklet üretimi bir önceki yıla göre yüzde 1,5 artarak 76 milyon 397 bin adede ulaştı. Elektrikli bisiklet üretimi ise yıllık bazda yüzde 10,3 artışla 45 milyon 511 bin adede çıktı. Bisiklet sektörünün toplam kârı 12 milyar 700 milyon yuanı buldu.

Öte yandan, bisikletle ilgili ürünlerin çevrim içi satışlarında da büyük artış görüldü.

Çin’in e-ticaret devlerinden JD.com’dan edinilen bilgiye göre, “18 Haziran” alışveriş festivali sırasında, JD.com platformundan gerçekleşen bisiklet parçaları satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 100, bisiklet giyim ürünlerinin satışı da yüzde 80 arttı.

“Bisiklet ekonomisi”, tüketim sektörünün yeni parlak noktalarından biri hâline geldi.

Çevre ile dost olma fikri bisiklet kullanımını artırıyor

Uzmanlara göre, bisiklete binmenin son yıllarda tekrar popülerleşmesinin arkasında, salgının etkilerinin yanı sıra, insanların çevreyle dost bir yaşam sürme konusundaki duyarlılığının artması ve kent planlamasının sağladığı kolaylıklar da yatıyor.

Beijing ve Shanghai gibi büyük kentlerde bisikletler için özel şeritler oluşturuldu. Bisiklete binenler arasında sadece gençler ve profesyonel bisikletçiler değil, emekliler ve çocuklar da yer alıyor.

Düşük karbonlu ulaşım anlayışının git gide yaygınlaşmasının bisiklete olan ilgiyi daha da artırması bekleniyor.

Share this story on

Messenger Pinterest LinkedIn