Türkçe

Her Hafta Bir Hikâye (40) Xi Jinping’in ayak izleri: Fujian (4)

CMGPublished: 2022-10-04 14:42:59
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

Fuzhou’daki kamu işletmelerini cesurca reform yapmaya teşvik etti

1993 yılının haziran ayında, kamuya ait bir işletmenin yabancı sermaye desteğiyle yeniden yapılandırıldığına dair bir haber, Fujian eyaletinde toplumdan büyük ilgi görürken, kamuoyunda bazı tartışmalara yol açtı.

Fuzhou Bira Fabrikası, 130 milyon yuan karşılığında Singapur merkezli bir şirkete devredildi ve adı " İlk (Fujian) Bira Ltd. Şti." olarak değiştirildi.

O dönem, başarılı bir işletme olan Fuzhou Bira Fabrikası, yıllık 70 bin ton bira üretimiyle eyaletin en büyük bira fabrikasıydı. Ülkenin 10 büyük bira şirketinden biri olan şirketin yıllık kârı ve ödediği vergi çift haneli olarak artıyordu. Şirket, ödediği yıllık 40 milyon yuan vergiyle Fuzhou'daki en büyük vergi mükelleflerinden biriydi.

Dönemin Fuzhou Belediye Başkanı Xi Jinping, yaptığı incelemelerin ardından bira fabrikasının görünürde parlak bir performans ortaya koymasına rağmen, derinlerde bir krizin gizlendiğini fark etti. Xi, gelecek üç yılda belli bir ölçeğe ulaşamazsa şirketin gerileme sürecine gireceğine işaret ederek, mülkiyet reformunun, devlete ait işletmelerin rekabet gücünü etkin bir şekilde artıracağı görüşünü ortaya koydu.

△Fujian eyaletinin merkezi Fuzhou'daki deniz manzarası

1992 yılında Fuzhou’ya yabancı sermayeli bin 800 işletme geldi. Bu işletmelerin imalatı, şehrin sanayi imalatının üçte birini oluşturuyordu. Aynı zamanda, birçok kamu işletmesinin, giderek şiddeti artan rekabet ortamında ilerlemesi zor görünüyordu.

Fuzhou Bira Fabrikası’nın karşı karşıya kaldığı durum.

Fuzhou Bira Fabrikası'nın o dönemki birinci müdür yardımcısı Lian Guoqing'in öğrendikleri de Xi Jinping'in kanaatini doğrular nitelikteydi. Fuzhou Bira Fabrikası’nın devir işleminden önce bankalara 50 milyon yuan kredi borcu vardı. Yani şirket borç içinde faaliyet gösteriyordu. Eski fabrikanın yıllık üretim kapasitesi en fazla 70 bin tondu. Üretimin ölçeğini ve kalitesini artırmak için de büyük bir teknolojik reform gerekiyordu. İhtiyaç duyulan yatırımın devletten veya bankalardan temin edilmesi mümkün görünmüyordu. Ayrıca işletmenin yönetiminde de sistem ve işleyiş açılarından bariz eksiklik ve sorunlar bulunuyordu.

△Çin’in Fujian eyaletinin Fuzhou Xingang limanı

Daha sonra konuyla ilgili araştırmalar yapan bir muhabir olan Wei Zhangguan, "Xi Jinping, elmanın dışının parlak olmasına rağmen, içinin çürümeye başladığını fark etmişti." dedi.

Çok sayıda Fuzhoulu, o dönemde yabancı sermayeye şüpheyle bakıyordu.

"Yabancı iş insanları iyi yönetebilir mi?"

"Ya çalışanlar işlerini kaybederlerse?"

Fuzhou Bira Fabrikası'nın kaydettiği gelişme, Fuzhou sakinlerinin şüphelerini ortadan kaldırdı. Devir işleminden sonra işletme, teknolojilerin yenilenmesine 200 milyon yuandan fazla yatırım yaptı, eksiksiz ve gelişmiş bir denetim donanımları seti kurarak, bira üretimi ve teknik personelin eğitimi için 3 Hollandalı uzman davet etti. Yabancı sermayenin girişinden sonraki dördüncü yıl olan 1997'de, fabrikanın üretim değeri 100 milyon yuanın üzerine çıktı. Tesislerde modern bir işletme sistemi kuruldu.

Xi Jinping, bu deneyimleri özetlerken, yabancı sermaye çekmek suretiyle teknolojinin yenilenmesinin, işletmelerin içinde bulundukları çıkmazdan kurtulmaları için ideal bir yol olduğunu söyledi.

Fuzhou'da Xi Jinping'in önderliğindeki işletme reformları farklı biçimlerde hayata geçirildi. Xi, kamu işletmelerinde hissedarlık sistemi uygulanmasının yanı sıra, kamu işletmeleri ile özel işletmelerin birleştirilmesini önerdi. Xi Jinping, Fuzhou'daki sanayi işletmelerinin gelişimini hızlandırmak için endüstriyel organizasyon yapısının ayarlanması gerekliliğini vurguladı. Xi’nin teşviki ve yönlendirmesiyle, Fuzhou'daki başlıca kamu işletmelerinin çoğunda, birkaç yıl içinde modern kurumsal sistemler oluşturuldu.

△2022'de Fujian eyaletinin merkezi Fuzhou'da düzenlenen 20. "Çin: Boğaz İnovasyon Projeleri Fuarı"ndaki 3D ekran ziyaretçilerden ilgi gördü

Xi Jinping, başkalarının atmaya cesaret edemediği adımları atmış, Fuzhou’daki kamu işletmelerini de cesurca hamleler yapmaya teşvik etmiştir.

Xi Jinping, bir keresinde kamu işletmelerindeki reformdan bahsederken şöyle demişti: "Reformlar 'cesaret' gerektirir. Ağır yükleri omuzlamak, zorluklarla yüzleşmek, dünyaya öncü olmak için cesur olmalı."

Share this story on

Messenger Pinterest LinkedIn