Türkçe

Her Hafta Bir Hikâye (36) Xi Jinping’in ayak izleri: Zhengding (6)

CMGPublished: 2022-09-07 20:17:19
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

“Aklında daima halkla ilgili işler var”

Xi Jinping'in Hebei eyaletinin Zhengding ilçesinde birlikte çalıştığı iş arkadaşlarından biri olan Jia Junhua, gazetecilere verdiği bir röportajda şunları söyledi: "Sekreter Xi, buradan (Zhengding) ayrıldıktan sonra bana bir mektup gönderdi. Mektupta, daha önce yardım sağladığı iki kızın durumunu sordu. Xi, Huangshi'daki iki küçük kıza yardım etmişti. Aileleri zor durumdaki iki çocuğun şu anda nasıl olduğunu bilmediğini söyledi... Bugüne kadar görevimi başarıyla tamamlayamadım."

1984 yazında bir gün, Xi Jinping başkent Beijing’den trenle Zhengding'e döndü. Kondüktör trende biletleri kontrol ederken, vagonlardan birinde iki küçük kız kardeşin biletleri olmadığını fark etti. Küçük kızlar, kondüktöre Hubei eyaletinin Huangshi bölgesinden geldiklerini, Tangshan’deki akrabalarını bulmaya gittiklerini, ancak bulamadıklarını anlattı.

Xi Jinping, kız kardeşlerin sözlerini duyduktan, bilhassa da küçücük yaştaki kızları eski püskü kıyafetler içinde gördükten sonra onların biletlerinin ücretini ödemek istedi.

İki küçük kız, Xi Jinping'in elini tutarak bu hayırseverin adını ve adresini öğrenmek için ısrar etti, gelecekte bu parayı kesinlikle geri ödeyeceklerini söyledi. Xi Jinping, kız kardeşlere "Ben ÇKP Zhengding İlçe Komitesi Ofisi’nde çalışıyorum, soyadım Xi." demek zorunda kaldı.

İki kız, daha sonra gerçekten de ÇKP Zhengding İlçe Komitesi’nin yer aldığı binayı buldu. Ancak Xi Jinping'in aslında ilçe sekreteri olduğunu beklemiyorlardı. Xi Jinping, çocuklardan bilet parasını almadı ve iş arkadaşı Jia Junhua'ya onları Shijiazhuang Tren İstasyonu'na göndermesi ve evlerine giden trene bindirmesi için para verdi.

Bu olayı, Xi Jinping'in annesi Qi Xin, eşi Xi Zhongxun'un anısına kaleme aldığı "Seni bir gülümsemeyle uğurluyorum" başlıklı yazıda anlattı. Qi Xin, oğlunun da babası gibi "Aklında daima halkla ilgili işlerin bulunmasından" çok memnundu...

Share this story on

Messenger Pinterest LinkedIn