Türkçe

Her Hafta Bir Hikâye (35) Xi Jinping’in ayak izleri: Zhending (5)

CMGPublished: 2022-09-01 09:42:54
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

Çocuklar için sinirlendi

“Sekreter Xi, bugün çok sinirlendi!”

1984 yılının mart ayında, bir gün, Hebei eyaletinin ÇKP Zhengding İlçe Sekreteri olarak görev yapan Xi Jinping’in bisikletle köyleri ziyaret edip ofisine dönmesinin hemen ardından birçok kişi böyle bir haber duymuş.

Birçok meslektaşı, "Sekreter Xi’yi ilk kez bu kadar sinirli gördük." diyormuş.

İnsanların gözünde daima cana yakın biri olan Xi Jinping'i bu kadar kızdıran şey neydi?

O gün, Xi Jinping, beraberindekilerle ilçenin Beijia köyündeki ilk okulu ziyaret etti. Xi’nin ummadığı ise zenginliğiyle bilinen Beijia köyünün ilk okulunun harap hâldeki durumuydu.

Ana kapı çökmüş ve tamir edilmemişti. Dolayısıyla öğretmen ve öğrenciler duvardaki büyük bir delikten içeri girip çıkıyorlardı.

Okulun spor ve oyun alanı olması gereken yerden araba ve traktörler geçiyordu. Hem gürültülü hem de tehlikeliydi.

Rüzgâr ve yağmur nedeniyle ondan fazla sınıfın çatılarındaki kiremitler neredeyse dökülüyordu, hiçbir pencerenin camları tam değildi. Sınıfların kapıları kapatılamıyor, açılamıyordu.

Yuhong Sınıfı’nın dersliği çocuklarla doluydu, ancak oturmak için yeterli sıra yoktu. Bu yüzden, bazı çocuklar yerlere oturmak zorunda kalıyordu...

Xi Jinping, sesini yükselterek, "Nasıl bu duruma geldi? Okulun bu yıkık dökük hâlini nasıl içinize sindirebiliyorsunuz?" diye sordu okulun müdürüne...

"Beijia köyünün, hatta Çin'in temel direğini oluşturacak nesil böyle bir ortamda mı büyüyecek ve okuyacak? Beton sıralar taburelerden bile alçak. Sen gel de yarım gün böyle oturmayı dene… Buradan bir yetenek çıkmaz, böyle ancak bir grup kambur ve miyop yetiştirirsin!"

Haberi aldıktan sonra gelen köyün yöneticileri, Xi Jinping'in eleştirilerine yanıt vermeye başladı: "Köy, okulun koşullarını iyileştirmeye vakit bulamadı. Belli ki ihmal edilmiş. Vakti gelince…’’

"Ne zaman gelecek vakti?" diyerek köyün yöneticilerinin sözünü kesti. Xi Jinping sözlerine şöyle devam etti: "Bu gece bir toplantı yapıp düzeltme önlemlerini görüşeceksiniz, gelecek hafta da planı bildirmek için ilçe eğitim bürosuna gideceksiniz. En azından bahçe duvarı, ampuller, camlar, tahta sıralar olmalı."

"Köyünüzün mali durumuna göre, ilk okulun durumu böyle olmamalı. Okulu daha iyi hâle getirmek için paranız var. Bir ay içinde tedbir almazsanız görevinizden alınırsınız. Bu konu nahiyeye de bildirilecek. ÇKP Nahiye Komitesi de denetlesin, yoksa sizle birlikte onlar da sorumlu olacaklar!"

Ayrılmadan önce Xi Jinping'in sesi yumuşayarak, "Sizler, çocuklara özür borçlusunuz." dedi.

Xi Jinping, İlçe Sekreteri olarak göreve başlamasından sonra ilk kez böyle öfkelenmişti. Ofise dönüş yolunda da yoldaşlarına tekrar tekrar şunu vurguladı: ‘‘İnsan hayatına oyun muamelesi yapılabilir mi? Eğitim, sonraki nesillerin geleceğini ilgilendiriyor. Okul, bütün köydeki en iyi ev olmalı.’’

Share this story on

Messenger Pinterest LinkedIn