Türkçe

Her Hafta Bir Hikâye (33) Xi Jinping’in ayak izleri: Zhengding (3)

CMGPublished: 2022-08-16 16:29:06
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

1983 yılının sonlarında bir kış gecesinde, Hebei Ziraat Üniversitesi'nin spor oyun alanının hemen yanındaki bir sınıfta, bir grup öğrenci ışığın altına toplanmış, ciddiyetle bir mektup okuyordu.

Mektup, dönemin Çin Komünist Partisi Zhengding İlçe Komitesi Sekreteri Xi Jinping'den gelmişti. Xi, Zhengdingli üniversite öğrencilerini mezun olduktan sonra çalışmak için memleketlerine dönmeye davet ediyordu.

"Mektubu aldığımızda herkes sevinçten yerinde zıpladı." Şu an Zhengding İlçe Sendikalar Federasyonu'nun başkanlığını yürüten Qi Liguang, 35 yıl önceki sahneyi her hatırladığında heyecanına hâkim olamıyor.

O sırada Qi Liguang, Hebei Ziraat Üniversitesi'nde okuyordu. Öğrenciler, aceleyle bu sevgi dolu mektubu okudular. "Mezun olduktan sonra, Sekreter Xi'nin talimatı doğrultusunda Zhengding'e döndüm. 51 öğrenciden yarısı çalışmak için Zhengding'e döndü."

"Bir çınar ağacı dik, anka kuşunun ilgisini çek"

1983 yılında Xi Jinping, tüm ülke için bir "İşe Alım Listesi" hazırladı ve yetenekli kişileri istihdam etmek için "Dokuz Kural" açıkladı. Bu kurallar, "Hebei Daily"nin ilk sayfasında yayımlandıktan sonra hem eyalette hem de ülke genelinde büyük yankı uyandırdı. Bunun yanında, bir ekonomi danışma grubu kurulmasını öneren Xi, 100'den fazla davet mektubu gönderdi. Matematikçi Hua Luogeng ve ekonomist Yu Guangyuan gibi önde gelen uzmanlar bu küçük ilçeye danışman oldular.

Heibei eyaletinin merkezi Shijiazhuang'da Wu Baoxin adlı bir mühendis yaşıyordu. Wu’nun geliştirdiği medikal kozmetik ürünler ülkenin her yerinde satılırken, çalıştığı iş yerinde ise ciddiye alınmıyordu. Zhengding ilçesinin kalifiye personele büyük önem verdiğini duyan Wu Baoxin, ilçede çalışmaya istekli olduğunu ifade ettiği mektubu bir arkadaşının aracılığıyla yerel yönetime iletti. Xi Jinping, hevesli mühendisi hemen ilçeye kabul etme kararı aldı.

Bir gün işten çıktıktan sonra Xi Jinping, ilçe başkanı ve başkan yardımcısıyla birlikte Wu Baoxin'in yaşadığı mahalleye gitti. Tam adresini bilmeden, kapı kapı dolaşıp sorarak, hatta sokaklarda adını bağırarak Wu’yu aramışlar. Wu Baoxin, geliştirdiği medikal kozmetik ürün projesini Zhengding'e getirdikten sonra yılda 300 bin yuandan fazla kâr elde etti.

Xi Jinping, Wuxi kentinde incelemelerde bulunurken, işinden anlayan ve idareciliği iyi bilen bir yetenek keşfetti. Xi, bu kişiye Zhending’deki yakıt fabrikasının müdürlüğünü teklif etti. O sırada, 500 bin yuandan fazla borcu olan fabrika, iflasın eşiğindeydi. Yeni müdür, işe başlamasının henüz ertesi gününde fabrikada birikmiş tüm ürünleri sattı. Fabrikanın üretimi bir yıl içinde ikiye katlandı.

Xi, ayrıca kaliteli pamuk tohumları yetiştirme konusunda usta bir çiftçiyi de kadrolu olarak işe aldı.

Xi Jinping, "yetenek avcısı" bir yönetici olarak niteleniyordu. Xi Jinping'in sözleriyle açıklamak gerekirse: "Yetenek, bir işin başarısının anahtarıdır."

Share this story on

Messenger Pinterest LinkedIn