Türkçe

Bisiklete binmek yeni bir yaşam tarzı ve kültür simgesi haline geldi

CMGPublished: 2022-08-15 10:27:46
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

Beijing’deki işlek Chang’an Caddesi’nden Shanghai’daki Wukang Caddesi’ne ve Guangzhou’daki Ruijiang Caddesi’ne kadar gezi bisikletleri ve yol bisikletleri gibi on binlerce bisiklet yolda göz alıcı bir manzara oluşturuyor. Bisiklete binmek Çin’de yeniden havalı bir faaliyete dönüşerek yeni bir yaşam tarzı ve kültür simgesi haline geldi.

Çinliler bir zamanlar bisikleti elleri, ayakları gibi kullanıyordu. Ekonomi ve toplumun gelişmesi ve halkın yaşam seviyesinin yükselmesiyle, elektrikli araçlar ve arabalar gibi daha gelişmiş ulaşım araçları belli bir süre içinde gittikçe bisikletlerin yerini almıştı.

Ancak, araba insanların yolculuğuna büyük kolaylık sağlarken trafik tıkanıklığı, çevre kirliliği ve alan eksikliği gibi yeni sorunlara yol açtı. Böylece yeşil, çevre dostu ve sağlıklı gibi etiketler taşıyan bisikletler, yeni bir gelişme fırsatıyla karşı karşıya.

Son birkaç yılda Çin’deki pek çok büyük şehirde rastgele kaldırımlara park edilmiş parlak renkli bisiklet yığınları sık sık göze çarpıyor ve insanların yolculuğuna büyük kolaylıklar getiriyor. Bisiklet yeniden Çinliler arasında popüler olmaya başladı.

Fakat bu yeni bisiklet modası eskisi gibi basit bir işe gidip gelmeyle tanımlanamaz. Bir bisikletin fiyatı kolayca on binlerce yuana, hatta yüz binlerce yuana çıkabilir. Bisiklet ekipmanları giderek daha profesyonel hale geliyor. Gençler bisiklete binmeleriyle ilgili fotoğrafları sosyal medyada paylaşmaktan zevk alıyorlar.

Tüm bu yeni olgular, bisiklete binmenin yeni bir yaşam tarzı ve kültür sembolü haline gelmesinin yansımasıdır.

Bisiklet kullanmayı sevenler sadece yüksek fiyatlı yol bisikletlerini ve dağ bisikletlerini almakla kalmayıp bisikleti satın aldıktan sonra modifikasyon yoluyla bisikleti sevdikleri hale dönüştürmeyi tercih ediyor. Bu da bisiklete daha zengin bir anlam vererek günümüzdeki gençlerin duygularına uygun bir yaşam estetiğinin ifadesidir.

İnternetle iç içe olan genç nesiller, spor ve modaya uygun yaşam tarzları peşinde koşuyor ve nispeten aşırı bir tüketim konseptine sahipler. Kendi ilgi alanları ve kişiselleştirmeleri için harcama yapmaya daha istekliler.

Bisiklete binmek bir spor sayılır, ancak sporla sınırlı değildir. Bazı gençler kendilerini göstermek için bisiklet etkinliklerine katılırlar.

Elbette maratonun canlanması gibi, bisiklete binmenin yaygınlaştırılmasında da belli sosyal faktörlerin etkisi var.

Günümüzde insanlar egzersizin, sağlığın, fiziksel ve zihinsel zevkin ve sosyal etkileşimin değerinin daha çok farkına varmaktalar. Bisiklet yeşil ve sağlıklı bir yaşamın yanı sıra vücudu da güçlendirir. Bisiklet insanların yaşam baskılarını azaltan mükemmel bir çıkış noktası haline gelmiştir.

Bisiklete binme modası toplumun ilerlemesinin aynasıdır

İnsanların yaşam tarzı, sosyal ve ekonomik değişimlerle her zaman akıp duruyor. Bisiklete binme modası bir yaşam tarzıdır, ancak içeriğine bakıldığında bu moda aynı zamanda çağın ilerlemesinin aynasıdır. İşte çeşitlendirme ve bireyselliğe saygı duyma ve farklı insanların kendi güzelliğiyle huzur içinde yaşanması, modern yaşam tarzının temel özelliğidir.

Düşük karbonlu, sağlıklı ve ekonomik olması gibi özelliklere sahip olan bisiklet, eskideki saf bir ulaşım yönteminden bir yaşam tarzına dönüştü.

Geçen sene Beijing’deki bisiklet kulüpleri tarafından organize edilen etkinliklere 10 bin bisikletli katıldı. Çin Bisiklet Sporu Derneği tarafından verilen bilgilere göre, ülke genelinde en az 20 milyon kişi bu spora katılıyor.

Özellikle salgın döneminde spor salonlarına gidemeyen insanlar açık havada koşma ve bisiklete binmeyi tercih ederek bisiklete yönelik talebi bir hayli artırdı.

Share this story on

Messenger Pinterest LinkedIn