Türkçe

Her Hafta Bir Hikâye (32) Xi Jinping'in ayak izleri:Zhengding (2)

CMGPublished: 2022-08-11 09:32:19
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

Sıradan vatandaşın nasıl zenginleşeceği, Xi Jinping'in Zhengding'e gittikten sonra üzerinde düşündüğü meselelerden biri oldu.

Xi Jinping, ücretlerin eşit şekilde dağıtılması, çiftçilerin çok çalışmaya istekli olmamaları ve üretim verimliliğinin düşük olması gibi sorunların çözülmesi için kırsal reform yapılmasını önerdi. Xi’nin önerisiyle Zhengding, Hebei eyaleti genelinde tarlaların köylülere dağıtılmasını ve hanelerin tarlaların ekilmesinden sorumlu olmasını öngören sistemin uygulanmasına öncülük etti. Pilot köylerin tarımsal üretimlerinin değeri aynı yıl iki katına çıkarken, köylülerin kişi başına geliri 400 yuandan fazla arttı. Eyalet içinden ve dışından birçok kişi bu başarılı deneyimleri öğrenmek için ilçeye geldi.

"Şehre dayanarak şehre hizmet edilecek, çiftçiler ticaretle uğraşacak, çiftçiler işçiye dönüşecek, tarlayı terk edecek ama memleketinden ayrılmayacak." "Şehrin ihtiyacı neyse, onu ekeceğiz, şehrin ihtiyacı neyse, onu işleyeceğiz." Xi Jinping, 1984 yılının şubat ayında ekonomi konulu bir toplantı düzenledi. Xi’nin ortaya koyduğu "yarı banliyö" ekonomi modeli ve turizm sektörü için büyük "dönüşüm" stratejisi katımcıları çok etkiledi.

Xi Jinping, ekonominin kalkınmasına odaklanırken ekolojik konulara da büyük ilgi gösterdi. "Tarım ekonomisi uzun süre önce kendi kendine yeterliliğe ulaştı. Sadece ekosistemlerin koordinasyonu temelinde istikrarlı ve hızlı bir kalkınma sağlanabilir."

Xi, Lianghetan’da ormanların restorasyonu, ormanların ve meyve ağaçlarının hızla ve sağlıklı şekilde büyümesini sağlamak için etkili önlemler alınmasının önünü açtı ve ıssız bölgeleri bir hazine bölgelerine dönüştürdü. Xi, Tayuanzhuang köyünde ise üç boyutlu ekolojik tarım uygulanmasını tasarladı. Bölge, bugün de söz konusu sistemin faydalarını hem ekonomik hem de ekolojik olarak görüyor.

Xi Jinping'in ÇKP Zhengding İlçe Komitesi Sekreteri olarak görev yapmasından yaklaşık bir yıl sonra, “Halkın Günlüğü” gazetesinin 17 Haziran 1984 tarihli nüshasında, Zhengding'in ekonomisindeki yeniliklere geniş yer verildi. Xi Jinping'in adı, böylece ÇKP Merkez Komitesi'nin yayın organı olan gazetede ilk kez yer aldı.

Share this story on

Messenger Pinterest LinkedIn