Türkçe

Her hafta Bir Hikâye (31) Xi Jinping'in ayak izleri – Zhengding(1)

CMGPublished: 2022-08-02 15:46:03
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

"Zhengding, siyasete başladığım yer ve benim ikinci memleketim."

Xi Jinping, Mart 1982'den Mayıs 1985'e kadar Hebei eyaletinin Zhengding ilçesinde görev yaptı.

O dönemde, reform ve dışa açılma dalgası yükseliyor, inovasyon çağın ana trendine dönüşüyordu.

28 jant eski bisiklet

Phoenix markalı, 28 jant eski bir bisiklete binen Xi Jinping, sıkça Zhengding ilçesinin kırsalına gidiyor, Hutuo nehrinin kuzey ve güney kıyıları arasında mekik dokuyordu.

Xi Jinping’in ayak izleri, binin üzerinde gün ve gece geçirdiği Zhengding’in 25 nahiye ve 221 üretim birimini sardı. İlçede reform ve dışa açılmasının kapısını açan Xi, halkın zenginleştirilmesi ve ilçenin güçlendirilmesi çağrısı yaptı, çiftçilerin yaşamlarını iyileştirme vaadini yerine getirdi.

Bir nahiye yöneticisi, Xi Jinping'i mütevazı kişiliği ile hatırlıyor; Xi’nin zorluklara katlanmayı bildiğini, halkı yakından tanıdığını, yaşam tecrübesine sahip olduğunu ve insanları birleştirmeyi çok iyi başardığını söylüyor.

Ekim 1983'te, dönemin ÇKP Zhengding İlçesi Komitesi Sekreteri Xi Jinping, halkın görüşlerini dinlemek için yol üzerine geçici olarak bir masa koydurdu

İlçe yöneticilerinin halkın görüşlerini dinlemek için sık sık sokaklara çıkmalarını isteyen Xi Jinping, bazen yol üzerine bir masa koydurup halkın fikir ve görüşlerini dinlerdi. ÇKP İlçe Komitesi ve hükümetinin kapıları halka açıktı. Birçok yaşlı çiftçi, sırtlarındaki sepetlerle bu ofislere gelirdi. Zhengding ilçesinde birçok belge ve önemli karar bu kamuoyu yoklamaları sayesinde çıkarıldı.

Zhengding halkı, Xi Jinping ile sıkı temaslarda bulunduktan sonra liderlerinin açık fikirli olduğunu, reform yapacak cesareti bulunduğunu, olağanüstü bir bilgeliğe ve sıkı çalışma tarzına sahip olduğunu hissetmeye başladı. Xi Jinping'in sözleri ve davranışları, yerel yönetimin çalışma tarzının değişmesini ve seviyesinin yükselmesini beraberinde getirdi.

Kısa süre sonra Xi Jinping, Zhengding yöneticilerinin önemli çalışmalara odaklanmasını ve somut icraatlarda bulunmasını öngören bir liderlik tarzı geliştirmek için çeşitli düzenlemeler yapılmasını önerdi. Xi Jinping'in inisiyatifi altında, ÇKP Zhengding İlçe Komitesi'nin çalışmaları "verimlilik yoluna" girdi. Bu sayede prosedürler sadeleştirildi, katı bir sorumluluk sistemi kuruldu.

Örneğin ilçenin gübre fabrikası ile Shulin köyü arasında 20 yıldır süren arazi anlaşmazlığı, sadece 1 saat içinde çözüme bağlandı. Bir birimin haksız şekilde konut inşa ederek ve ağaçlar dikerek 5 yıldır kullanımına engel olduğu yolla ilgili sorun 2 saat içinde çözüldü.

Zhengding ilçesine bağlı köylerdeki yöneticilerin yaşları görece büyük, eğitim seviyeleri ise düşüktü. 1983 yılı sonu itibarıyla 220 köyün ÇKP şube sekreterlerinin yaş ortalaması 42,7'ye düştü.

Zhengding ilçesinde 1984 yılının mart ayında, ÇKP köy şubelerinin ve köy komitelerinin yönetici kadrolarında geniş çaplı bir düzenlemeye gidildi. Düzenleme sonrası, kadroların yaş ortalaması 33,1'e inerken, kadroların yüzde 86,5'ini lise ve ortaokul mezunları, yüzde 41,3'ünü yeterli ekonomik ve ticari bilgiye sahip kişiler oluşturdu.

Share this story on

Messenger Pinterest LinkedIn