Türkçe

Mayın temizleme kahramanının hikayesi

CMGPublished: 2022-08-01 17:04:58
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

1 Ağustos günü, Çin Halk Cumhuriyeti ve Çin halkı için önemli bir gündür. Çin’de 1 Ağustos günü, Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nun kuruluş günü olarak kutlanıyor. Bugünlerde Çin genelinde ve Çin’in yurtdışındaki temsilciliklerinde Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nun kuruluşunun 95. yıldönümü için kutlama etkinlikleri düzenleniyor.

27 Temmuz günü, Çin ordusunun en yüksek nişanı olan 1 Ağustos Ödülü dağıtıldı. Ödül sahipleri arasında mayın temizleme kahramanı Du Fuguo yer alıyor.

△Du Fuguo

“Geri çekil, ben yapayım”

2018 yılında, Çin’in bir sınır bölgesinde gerçekleştirilen mayın temizleme operasyonunda Du Fuguo, devresini korumak için ağır yaralandı, gözlerini ve ellerini kaybetti. Büyük tehlike karşısında söylediği “Geri çekil, ben yapayım” sözü, sayısız Çin vatandaşının hafızasına kazındı.

Du Fuguo, 1991 yılının kasım ayında Çin’in güneybatı kesiminde yer alan Guizhou eyaletinin Taiping köyünde dünyaya geldi. Evinin önündeki yolda, Çin’in kurtuluş savaşında önemli rol oynayan Kızıl Ordu’nun askerleri yürümüştü, okuduğu ilkokul o eski zamana ait devrim şehitlerinin çocukları ve kimsesiz çocukların bakıldığı bir yerdi. Ailedeki büyüklerden ve öğretmenlerden dinlediği devrim hikayeleriyle büyüyen Du Fuguo, çocukluğunda bile asker olma ve vatanı koruma hayali kurdu. Du, 2010 yılının aralık ayında yeşil üniformayı giyerek orduya katıldı.

△Du Fuguo ve devreleri mayın sahasında çıkardıkları mayın ve patlayıcı maddeleri dışarıya taşıyor

Yeni askerler için organize edilen eğitimden sonra Du Fuguo kahramanlığıyla ünlü bir sınır birliğine gönderildi. Du, birliğin çalışmalarına aktif şekilde katılarak kısa sürede birçok kez seçkin asker seçildi. 2015 yılının haziran ayında mayın temizleme birliği kurulacağı haberini öğrenince derhal başvurdu ve diğer devreleriyle Yunan eyaletinin sınır bölgesindeki mayın alanına gönderildi. Burası, dünyanın temizlenmesi en zor mayın alanı olarak biliniyordu.

Mayın alanı yüksek dağların yamaçlarında yer aldığı ve kalabalık ağaçlar bulunduğu için buradaki mayın temizleme işini askerler elle yapmak zorunda kaldı. Mayınların çeşitliliği, miktarı, mayın alanının doğal çöküşü ve toprak kayması gibi unsurlardan dolayı, ufak bir dikkatsizlik bile mayına dokunulmasına yol açabilir. Du Fuguo mayın temizleme bilgisine sahip olmak için büyük çaba harcadı, kısa sürede çeşitli beceriler elde etti.

11 Ekim 2018 tarihinde Du Fuguo ve devreleri Yunnan eyaletinin Malipo ilçesindeki bir mayın alanında mayın temizlemeye gitti. Du Fuguo ve devresi Ai Yan, patlayıcı maddelerin yoğun olduğu bir noktada arama sonucu az kısmı yer yüzeyinde bulunan bir mayın keşfetti ve ilk tahminlerine göre bu mayın çok tehlikeli bir el bombasıydı ve altında bir mayın yuvası olabilirdi.

△ Du Fuguo (sağ) ve devresi Ai Yan arazide mayın arıyor

“Geri çekil, ben yapayım!” diye bağıran Du Fuguo, Ai Yan’ın derhal güvenli bölgeye geri çekilmesini istedi. Du, mayın temizleme prosedürüne göre dikkatle mayın etrafındaki toprağı temizlerken mayın aniden patladı! Du bilinçsizce arkasındaki Ai Yan’ı kucakladı. Ai Yan, başını döndürdüğünde onu şok eden bir manzara gördü: Yerdeki Du Fuguo tamamen kan içinde yatıyor, göğsündeki mayın temizleme kıyafeti pamuk elyaflar haline gelmiş, iki avucu yok olmuştu.

Sonraki 3 gün 3 gece Du Fuguo beş ameliyat geçirdi ve ölümden kurtarıldı. Ancak Du ebediyen iki gözünü ve iki elini kaybetti, yüzü ve göğsünde korkunç yara izleri kaldı.

Yeniden dirilen Du Fuguo

Du Fuguo’nun etrafındaki insanlar, onun bundan böyle depresyona girmesinden korkuyordu. Ancak Du Fuguo, şok edici zihniyetiyle dirildi. Du, şunları söyledi: “Her asker her an savaş sahasına gitmeye hazır olmalı ve savaş sahasında fedakarlık olur.” “Ben yapayım, bu beni pişman etmeyen bir seçimdir.”

△ Du Fuguo, rehabilitasyon eğitimi yapıyor

Yürümek, koşmak, elbise giymek, yemek yemek, tıraş olmak ve yıkamak... Yaşam becerilerini en başından yeniden öğrenmek, Du Fuguo’nun yeni hayatındaki yönünü belirledi. Kısa süre önce Du Fuguo tedavilerini tamamlayıp taburcu oldu.

1 Ağustos Ödülü töreninde Du Fuguo, sağ kolunu kaldırıp kararlı bir askeri selamı verdi. Bu, Çin halkını duygulandıran bir kare oldu.

△Du Fuguo ödül töreninde sağ kolunu kaldırıp askeri selamı verdi.

Share this story on

Messenger Pinterest LinkedIn